Zadania z procentow;
1.Która oferta banku jest korzystniejsza przy ulokowaniu 12000zł na okres 2 lat:
a. w banku gdzie procentowanie kwartalne wynsi 3.5% i odsetki dopisuje sie w kazdym kwartale
b. w banku ktoreg oprocentowanie roczne wynosi 14,2%

2.Kwote 64000 zł postanowiono wplacic na lokate, bank zaoferował:
a. 6 miesieczna z oprocentowaniem rocznym 10,5 %
b. 20 mies z oprocentowaniem rocznym 11,3%.
Ktora oferta jest korzystniejsza po 2 latach i o ile?

3.X zaciągnął kredyt w wysokosci 80000 zł,jaka kwote musi spłacic po 6 mies jesli bank udzielil kredytu z oproc 23,2%

5.Y wziol kredyt 50000 zł płatny w ciągu 1,5 roku.Wiedzac ze bank ma 22,4% oprocentowanie roczne.oblicz odsetki.

3

Odpowiedzi

2009-11-09T22:36:58+01:00
1.Korzystniejsze A.
2.Korzystniejsze A o 0,8%.
3.80000zl-100%
x -23,2%
80000*23,2/100=800*23,2/1(skreśliłam 0)=18560/1=18560zl
80000+18560=98560zl(roczny)
98560zl/2=49280zl(przez 6msc.)
5.50000-100%
x -22,4%
50000*22,4/100=500*22,4/1=11200zl(roczne odsetki)
11200/2=5600(przez pól roku)
11200+5600=16800zl
Odp.Jest 16800 odsetek!

Pozdro;]
Liczę na najlepsze !
2 1 2
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-09T23:07:26+01:00
Zad. 1

w banku a:

po I kwartale: 12.000 + 3,5% * 12000 = 12.000 + 420 = 12.420
po II kwartale: 12.420 + 3,5% *12.420 = 12.420 + 434,70 = 12.854,70
po III kwartale: 12.854,70 + 3,5% *12.854,70 =13.304,61
po IV kwartale:13.304,61 + 3,5% *13.304,61 =13.770,27
po V kwartale: 103,5% *13.770,27= 14.252,23
po VI kwartale:103,5% *14.252,23 = 14.751,06
po VII kwartale:103,5% *14.751,06=15.267,35
po VIII kwartale: 103,5% *15.267,35=15.801,71


w banku b:

po 2 latach: 12.000 + 28,4% * 12.000 = 15.408


odp: Oferta banku a jest korzystniejsza.


zad.2

oferta a:

po 6 miesiacach: 64.000 + (1/2 * 10,5%) * 64.000 = 64.000 + 5,25 * 64.000 = 67.360
po roku: 67.360 + 5,25% * 67.360 = 70.896,4
po 1,5 roku: 105,25% * 70.896,4 = 74.618,46
po 2 latach: 105,25% * 74.618,46 =78.535,93

oferta b:

12 - 11,3
20 -x
x = 18,83 [%]
po 20 miesiacach: 64.000 + 18,83% * 64.000 = 76.051,20
po 2 latach: 103,77% * 76.051,20 = 78.918,33

78.918,33 - 78.535,93 = 382,4

odp: Oferta b jest korzystniejsza o 382,40zł.


zad.3

80.000 + 11,6% * 80.000 = 89.280

zad.4

22,4 * 1,5 = 33,6

33,6% * 50.000 = 16.800
1 1 1
2009-11-09T23:24:24+01:00
1. lepsze a)
a) 12 000 * (1+3,5%)⁸ = 15 801,71
b) 12 000 * (1+14,2%)² = 15 649,97

2. lepsze b) o 382,4
a) 64 000 * (1+5,25%)⁴ = 78 535,93
b)
64 000 * (1+18,83%) = 76 051,2
76 051,2 * (1+3,77%) = 78 918,33
rozumiem tak: trzymam 20 miesięcy normalnie z kapitalizacją na końcu + 4 miesiące i kapitalizuję po tych 4 odpowiedni %

3. rozumiem, że 23,2% rocznie:
80 000 * (1+11,6%) = 89 280

4. nie podano danych o kapitalizacji odsetek - zakładam, że na końcu:
50 000 * (1+33,6%) = 66 800