×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2011-07-25T15:32:56+00:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

Concerto grosso

 

Jest to typ koncertu barokowego przeznaczonego na grupę instrumentów solowych (zwaną concertino lub principale) i orkiestrę (zwaną tutti, concerto, concerto grosso). Concertino obejmuje zwykle I i II skrzypce, wiolonczelę i klawesyn. Tutti we wczesnym concerto grosso ograniczało się do małej orkiestry smyczkowej, do której później doszły instrumenty dęte : oboje, flety, rogi (np. w „Koncertach brandenburskich” J. S. Bacha).

            Za twórcę pierwszego concerto grosso uważa się Arcangelo Corellego, którego „Concerti grossi” wykonywane były już w 1682 roku. Początkowo były one utworami wieloczęściowymi (np. u A. Corellego mają 5 i więcej części). Dalszy rozwój tej formy poszedł w kierunku ograniczenia liczby części. Klasyczną formę nadał concerto grosso Antonio Vivaldi ustalając 3-częściowy schemat : allegro – adagio – allegro i przyjmując dla szybkiej części zasadę stałego powrotu odcinka tutti.


Koncert solowy 

 

 Określenie „koncert” wywodzi się z łacińskiego czasownika „concertare” co oznacza spierać się, walczyć. W koncercie solowym jeden solista występuje z towarzyszeniem np. orkiestry. W początkowym okresie swojego rozwoju koncert instrumentalny nie wykazywał istotnych różnic w stosunku do sonaty.

Istniały dwa rodzaje koncertów :

·         concerto da chiesa (przeznaczone do wykonywania w kościele podczas nabożeństw) z częściami fugowanymi o nietanecznym charakterze;

·         concerto da camera (przeznaczone do wykonywania w komnatach dworskich) z elementami tanecznymi.

Na początku XVIII wieku włoski kompozytor Antonio Vivaldi ustalił 3-członową budowę koncertu solowego o częściach : szybka – wolna – szybka.

 

Pozdrawiam.

2 5 2
2011-07-25T15:47:13+00:00

1-Concerto grosso jest to duża koncertowa forma instrumentalna charakterystyczna dla baroku,w której zamiast iednego instrumentu solowego obok orkiestry wystepuje grupa instrumentów.Za twórce concerto grosso uważany jest Arcangelo Coreli.Jednak trzyczęściowy schemat /szybko,wolno,szybko/nadał Antonio Vivaldi.

2-koncert solowy to forma muzyki instrumentalnej,wykształcona w klasycyzmie.Pisana jest na instrument solowy /w zależnosci od niego nazwa ,,fortepianowy,,,,smyczkowy,,/oraz na towarzysząca soliście orkiestrę symfoniczna lub kameralną.Najczęściej zbudowany z 3 kontrastujących ze sobą części. 

0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci