Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-11-10T16:30:42+01:00
Dla ludzi starszych są potrzebne Oczywiście żółte owoce i warzywa (np. marchew), masło, tran, jajka, sery ponieważ zapobiegają one chorobom skóry, zahamowaniem wzrostu. Zapobiegają również złemu widzeniu o zmroku czyli tzw. kurzej ślepocie.
;)
7 2 7
2009-11-10T16:35:19+01:00
- wątroba zwierząt
- pomidory
- marchew
- ser
- jajka
- dynia
- szpinak
- koperek
- mango
- morele
- sałata

witamina A wystepuje tylko jako prowitamina i jej głównym związkiem jest Beta karoten, ponadto występują związki określane jako Karotenoidy. Witamina A zapobiega kurzej ślepocie, osłabieniu wzroku, pomaga w leczeniu wielu chorób oczu, wchodzi bowiem w skład rodopsyny, światłoczułego barwnika znajdującego się w pręcikach siatkówki oka. Witamina A zapewnia również prawidłowy wygląd skóry i wpływa na syntezę białek, lipidów i hormonów tarczycy, utrzymuje w zdrowiu błonę śluzową jamy ustnej, nosa, gardła, płuc, przewodu pokarmowego oraz zwiększa oporność na zakażenia.

witamina A (jako retinol i karoten) należy do witamin dość trwałych, która podczas gotowania i prawidłowo przeprowadzonych procesów obróbki termicznej nie ulega zmianie. W bardzo wysokich temperaturach stosowanych podczas smażenia dochodzi do dużych strat witaminy A. Retinol ulega też łatwo rozkładowi w czasie jełczenia tłuszczu.

2 3 2
2009-11-10T16:41:34+01:00
Bogate w witaminę a są produkty takie jak: tran, wątroba, żółte tłuste sery ale z tym nie należy przesadzać. Z warzyw to marchew, pietruszka, sałata, szpinak jest bardzo zdrowy. Szczaw też jest dobry ale nie przesadzać dla ludzi starszych bo zawiera szczawiany które w dużej ilości szkodzą. Witamina A jest bardzo potrzebna w organiżmie ponieważ jej niedobór powoduje upośledzenia widzenia barw, suchość błon śluzowych i choroby oczu aż do zaropienia gałki ocznej.
4 2 4