×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

1.Porównaj ze sobą wymianę gazową zewnętrzną i wewnętrzną zachodzącą u człowieka.

2.Co można powiedzieć o sprawności wymiany gazowej i od czego ona zależy.
3.W dostępnych ci żródłach sprawdź co oznacza astma oskrzelowa.Jakie sa przyczyny jej powstawania ?
2

Odpowiedzi

2009-11-10T16:21:52+00:00
3.
Astma (ściślej - astma oskrzelowa) jest chorobą, której istotą jest stan zapalny prowadzący do ograniczenia przepływu w drogach oddechowych (na skutek skurczu oskrzeli i gromadzenia się w nich gęstego śluzu), powodującego nawroty świszczącego oddechu, duszności, uczucia ściśnięcia klatki piersiowej i kaszlu, głównie w nocy i nad ranem. Klinicznie astma przebiega na ogół napadowo, będąc z patofizjologicznego punktu widzenia przewlekłą chorobą zapalną.

Astma w dużej mierze ma podłoże alergiczne, zwłaszcza u dzieci.
Leczenie polega na podawaniu leków zmniejszających proces zapalny (glikokortykoidów wziewnych) w celu likwidacji lub zmniejszenia częstości występowania objawów skurczu oskrzeli. Astma w ciężkiej postaci wymaga hospitalizacji.
224 3 224
2009-11-10T16:32:08+00:00
1.
W wymianie gazowej zewnętrznej hemoglobina zawarta w krwinkach łączy się z tlenem lub dwutlenkiem węgla, w zależności od stężenia jednego lub drugiego gazu. W płucach gdzie dwutlenku węgla jest mało a tlenu dużo, hemoglobina łączy się z tlenem, a pozbywa się dwutlenku węgla.

W wymianie wewnętrznej po przejściu krwi do tkanek, w których przeważa stężenie dwutlenku węgla, hemoglobina wiąże się z nim, uprzednio oddając tlen przetransportowany z płuc.


2.
Wymiana gazowa dla większości organizmów jest niezbędna do życia. Zależy ona w znacznym stopniu od prawidłowego funkcjonowania jam opłucnych.

3.
Astma oskrzelowa -przewlekła, zapalna choroba dróg oddechowych, wywołująca nadreaktywność oskrzeli, która prowadzi do nawracających napadów duszności i kaszlu, występujących szczególnie w nocy i nad ranem.
Główną przyczyną jej powstawania jest uczulenie na różne alergeny.
505 3 505
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci