Kioskarz sprzedał w godzinach 7.45 do 8.00 3 magazyny i 4 dzienniki , za które otrzymał 13,80 zł, zaś w godzinach od 8.00-8.30 sprzedał 4 magazyny i 3 dzienniki i otrzymał 15,60 zł . Ile kosztował jeden magazyn , a ile jeden dziennik ?

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-10T20:11:09+01:00
X cena magazynu
y cena dziennika

3x+4y=13,80
4x+3y=15,60

3x=13,80-4y
4x+3y=15,60

x=13,8/3-(4/3)y
4x+3y=15,60

x=4,6-(4/3)y
4(4,6-(4/3)y)+3y=15,60

x=4,6-(4/3)y
18,4-(16/3)y+3y=15,60

x=4,6-(4/3)y
(-7/3)y=-2,8

x=4,6-(4/3)y
y=1,2

x=4,6-(4/3) razy 1,2
y=1,2

x=3
y=1,2
cena magazynu 3 zł, cena dziennika 1,2
2009-11-10T20:20:05+01:00
X-magazyny
y-dzienniki

3x + 4y = 13,80 / * (-4)
4x + 3y = 15,60/ * 3

-12x -16y = 55,2
12x + 9y = 46,8
-7y = -8,4
y=1,2

3x+4*1,2=13,8
3x+4,8=13,8
3x= 13,8-4,8
3x=9
x= 3
y=1,2

jeden magazyn kosztuje 3zł a jeden dziennik 1,2 zł