Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-11T11:48:01+01:00
Augiasz - w mitologii greckiej król Elidy na Peloponezie, syn Heliosa (lub Forbasa; Posejdona) i Hyrmine, brat Aktora, przyrodni brat króla Kolchidy Ajetesa.
Dafne – nimfa z mitu greckiego, córka Gai i Penejosa, boga tesalskiej rzeki; daremnie próbując uciec od zakochanego w niej Apollina, Dafne wyprosiła u ojca, aby zmienił ją w drzewo wawrzynu. Symbol miłości niedostępnej i dziewictwa.
Giganci - w mitologii greckiej synowie Uranosa i Gai. W innych wersjach synowie Gai i Tartaru.
Galatea - 1) nimfa morska, córka boga Nereusa, kochanka pięknego pasterza Akisa. Zmieniła się w źródło, gdy zakochany w niej cyklop Polifem zabił swojego rywala olbrzymim głazem.
2) małżonka Lamprosa, króla Fajstos na Krecie. Lampros zapowiedział, że nigdy nie uzna za swoją córki, wobec tego, gdy Galatea takąż urodziła, nazwała ją Leukippos, wychowała jako chłopca i w ten sposób ukryła ten fakt przed mężem. Spełniając gorące pragnienie Galatei wyrażone w nieustannych modłach, bogini Leto zamieniła dziewczynkę w chłopca.
Harpie - w mitologii greckiej to uskrzydlone bóstwa wiatrów, najlepiej znane jako stworzenia kradnące jedzenie Fineusowi.
Hekate – w mitologii greckiej bogini czarów i magii, a także ciemności i świata widm. Córka tytana Persesa i tytanidy Asterii (wg innej wersji Zeusa i Demeter). Czasem uważano ją za boginię pokuty i zemsty.
Talia (spotykana również jest nazwa Taleja) –jedna z Muz teatru. Była to muza komedii i poezji pasterskiej, opiekująca się także zasiewami i hodowlą, przedstawiana ze swoim atrybutem maską komiczną, kijem pasterskim i wieńcem bluszczowym.
Telemach – w mitologii greckiej syn Odyseusza i Penelopy. Razem z matką czekał 20 lat na powrót ojca z wojny trojańskiej.
Helios – bóg i uosobienie Słońca w mitologii greckiej, syn Hyperiona i jego żony Thei oraz brat Eos i Selene.
Hermes -jest jednym z 12 bogów olimpijskich. Bóg wędrowców, złodziei i podróżujących. Posłaniec boży. Syn Zeusa i Tytanki Mai, jest bratem Dionizosa, Hefajstosa, Ateny, Afrodyty, Apolla, Artemidy i innych. Patron wędrowców, złodziei, handlu, kupców, oraz posłańców.
Hydra - wielogłowy wąż wodny, spłodzony przez Tyfona i Echidnę. Hydra podobna była do psa, lecz miała 8 lub 9 wężowych łbów. Jeden ze łbów Hydry był nieśmiertelny.
Kalliope - była pierwszą z 9 muz, a zarazem bliską towarzyszką Apolla Musagetesa (jedną z jego żon). Córka Zeusa i tytanidy Mnemosyne.
Kaliope - Muza poezji (zwł. epickiej), filozofii i retoryki, przedstawiana z tabliczką i rylcem.
Kora (Persefona) - córka Demeter i Zeusa, bogini kiełkującego ziarna. Uprowadzona przez Hadesa, stałą się panią świata podziemnego zmarłych i zarazem żoną Hadesa.
Nike - bogini zwycięstwa, zdobiąca często pomniki upamiętniające słynne zwycięstwa odniesione w bitwach. Przedstawiano ją jako młodą kobietę ze skrzydłami i gałązką oliwną w dłoni. Jest opiekunką sportowców i wojowników.
Niobe – królowa Teb w mitologii greckiej, żona Amfiona, córka Tantala i jego żony Diony, siostra Pelopsa, matka 7 synów i 7 córek, tzw. Niobidów.
  • Użytkownik Zadane
2009-11-11T11:57:07+01:00
Augiasz -król Elidy, miał najbogatsze na świecie stada i trzody, Syn Heliosa.
Dafne- nimfa z mitu greckiego
Erot giganci- w mitologii greckiej, olbrzymy, o niezmożonej sile -synowie Uranosa i Gai
Galatea- nimfa morska, córka boga Nereusa, kochanka pięknego pasterza Akisa ,
Harpie- uskrzydlone kobiety-ptaki,
Hekate-Bogini świata ciemności, magii i czarów,
Taleja- w mitologii greckiej jedna z Muz teatru. Była to muza komedii i poezji pasterskiej, opiekująca się zwierzętami,
Telemach- w mitologii greckiej syn Odyseusza i Penelopy, podróżował po świecie, poszukując swojego ojca.
Helios- to wszystkowiedzący bóg słońca,
Hermes- w mitologii greckiej jednym z 12 bogów olimpijskich. Bóg wędrowców, złodziei i podróżujących.,
Hydra - potwór w mitologii greckiej - wielogłowy wąż wodny, spłodzony przez Tyfona i Echidnę.,
Kaliope- – w mitologii greckiej jedna z 9 muz, córka Zeusa i Mnemosyne. Była muzą poezji epickiej .
Kora- Bogini Życia i Śmierci w mitologii greckiej córka Demeter i Zeusa,
Nike- bogini zwycięstwa w mitologii greckiej,
Niobe- królowa Teb w mitologii greckiej, żona Amfiona