×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Lektura " Król Edyp"

Na podstawie fragmentu tragedii "Król Edyp" na pytanie:
Jaką prawdę o sobie poznaje Edyp? Odnieś się do całej lektury.
Wykorzystaj kontekst mityczny.

Proszę opisać swoimi słowami.
Nie przyjmuje prac z internetu.
(nauczycielka wie wszystko z neta;/)
1

Odpowiedzi

2009-11-11T18:34:00+00:00
Losy Edypa są zdeterminowane przez straszną klątwę, jaka została rzucona na cały lud Labdakidów. Czyny Edypa są do pewnego stopnia niezależne od nieodwracalnych wyroków fatum. Los i bogowie napiętnowali Edypa klątwą, ale bezpośrednim sprawcą upadku jest on sam. Tragedia Edypa wynika z niewiedzy , pragnienie poznania prawdy sprowadza na niego nieszczęście.
Jego zbrodnia to rezultat zbłądzenia tragicznego, to konsekwencja
niewiedzy o swoim pochodzeniu. Można więc uznać winę Edypa za winę tragiczną. Łatwiej usprawiedliwić zbrodnie, popełnione nieświadomie, wbrew woli sprawcy, niż świadome zlekceważenie słów wyroczni. Zaślepienie i niewiedza objawiły się nie tylko w zgładzeniu ojca i kazirodczym związku z matką, ale przede wszystkim w gorliwości, z jaką szuka on zabójcy dawnego króla. Kiedy usiłuje rozwikłać tajemnice z przeszłości, jego własna duma potęguje nieszczęście. Za sprawą pychy wchodzi w konflikt z wróżbitą, ze swoim szwagrem Kreonem, to przez nią kara, jaka na niego spadnie, będzie bardziej dotkliwa. Postępowanie Edypa komplikuje perypetia: działania, jakie podejmuje okażą się sprzeczne z intencją, jaką kierował się na początku. Tym straszliwsze okazuje się rozpoznanie w chwili, gdy bohater dowiaduje się prawdy o swoich czynach.
Prawda, do której dążył, zniszczyła całe życie Edypa. Finałowa katastrofa dotyczy nie tylko jednego bohatera (samookaleczenie Edypa). Jokasta popełnia samobójstwo, a na dzieci z kazirodczego związku spadnie szereg nieszczęść.
Edyp w rozpaczy wydłubuje sobie oczy. Ten czyn ma znaczenie symboliczne. Edyp powiada, że pozbawienie się wzroku to znak wstydu, jakiego doznaje. Nie śmiałby spojrzeć w oczy nikomu ze swoich najbliższych. Edyp wybrał ten sposób samookaleczenia, gdyż uświadomił sobie, jak bardzo błądził nie widząc zła, które popełnia.
3 3 3
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci