Odpowiedzi

2009-11-11T16:40:54+01:00
Bitwa pod Maratonem - 490.p.n.e ; Ateny i Persja ; Miltiades Datis i Artafernes .

Bitwa pod Salaminą - 480.p.n.e ; Achemenidzi + państwa wasalne miasta-państwa Grecji ; Kserkses .... Eurybiades (Sparta), Temistokles (Ateny), Adeimantos (Korynt), Arystydes (Ateny)

Bitwa pod Gaugemelą - 331.p.n.e ; Macedonia i Achemenidzi ;
Aleksander Wielki i Dariusz III

Bitwa pod Termopilami - 480.p.n.e ; Persowie, Grecy , Spartiaci; Kserkses i Leonidas I

Bitwa pod Issos - 333.p.n.e ; Macedonia i Achemenidzi ; Aleksander Wielki i Dariusz III

Bitwa Pod Cheroneją - 338.p.n.e ; Macedonia, Ateny , Teby; Filip II Macedoński, Aleksander Wielki Chares z Aten, Lysikles z Aten, Theagenes z Megary

Bitwa pod Platejami - 479.p.n.e ; Persja, Sparta, Ateny i państwa ze Związku Ateńczyków ; Mardoniusz i Pauzaniasz
25 4 25
2009-11-11T16:45:21+01:00
Bitwa pod Maratonem (490 p.n.e.) . Grecy z Persami .
bitwa lądowa
Zwycięstwo Persów.
Dowódcy:
Datis
Artafernes
Mardoniusz


Bitwa pod Salaminą (480 p.n.e.) Grecy z Persami
bitwa morska
Zwycięstwo greków.
Dowódcy:
Eurybiades
Temistokles
Adeimantos
Arystydes


Bitwa pod Gaugamelą (331 p.n.e) Macedonia z Persami
Dowódcy :
Aleksander Wielki
Dariusz III
Zwycięstwo Macedonii.


Bitwa pod Termopilami ( 480 p.n.e. ) Grecy z Persami.
Zwycięstwo Persów.
Dowódcy:
Kserkses
Leonidas I


Bitwa pod Issos (333 p.n.e.) Macedonia i Achemenidzi
Dowódcy :
Aleksander Wielki
Dariusz III
Zwycięstwo Macedonii


Bitwa pod Cheroneą (338 roku p.n.e.)
Macedonia-Ateny , Teby
Dowódcy:
Filip II Macedoński, Aleksander Wielki Chares z Aten,
Lysikles z Aten, Theagenes z Megary
Zwycięstwo Macedonii


Bitwa pod Platejami (479 p.n.e.)
Persja ,Sparta ,Ateny i państwa ze Związku Ateńczyków
Zwycięstwo Greków
Dowódcy :
Mardoniusz
Pauzaniasz
12 3 12
2009-11-11T20:37:16+01:00
-bitwa pod Maratonem:490r.p.n.e.;bitwa lądowa;walka pomiędzy Grecją,a Persją,wygrana Persów;dowódcy:Datis,Artafernes,Militiades
-bitwa pod Salaminą:450r.p.n.e.;bitwa morska;walka pomiędzy flotą Grecką,a Perską,zwycięska dla Greków;dowódcy-Eurybiades,Arystydes,Temistokles;
-bitwa pod Gaugamelą:331r.p.n.e;bitwa lądowa;walka pomiędzy macedończykami a persami;wygrana macedończyków;dowódcy-Aleksander Wielki,Dariusz III;
-bitwa pod Termopilami:480r. p.n.e.;bitwa lądowa;pomiędzy Grekami,a Persami,zwycięstwo Persów;Dowódcy-Kserkses,Leonidas I
-bitwa pod Issos:333r p.n.e.;bitwa lądowa;pomiędzy Macedonią,a Persami,zwycięstwo Macedonii;Dowódcy-Aleksander Wielki,
Dariusz III
-bitwa pod Cheroneją:338r.p.n.e;bitwa lądowa;pomiędzy Macedonią,a Atenami,zwycięstwo Macedonii;Dowódcy-Filip II Macedoński, Aleksander Wielki Chares z Aten,Lysikles z Aten, Theagenes z Megary
-bitwa pod Platejami:479r. p.n.e.;bitwa lądowa;pomiędzy Persją,Spartą i Atenami,związkiem Ateńczyków,wygrana Greków;dowódcy-Mardoniusz,Pauzaniasz

12 3 12