×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-11-11T18:47:48+00:00
"Antygona" jest najbardziej znaną tragedią grecką, napisaną przez Sofoklesa. To utwór ponadczasowy, ukazuje wiele waznych wartosci, majacych duzy wplyw na zycie czlowieka w przeszlosci, jak rowniez w czasach dzisiejszych. Jakie wiec wartosci uniwersalne wpisane sa w "Antygone"?
Problem konfliktu między interesem jednostki i państwa przejawil sie, gdy Kreon nie wyraził zgody na pochowanie Polinejkesa,zdrajcy, który zaatakował swój naród. Chciał przez to udowodnić, jakim jest silnym włądcą. Nie pomyślał jednak, że to moze mieć żłe skutki dla państwa, spowodowane okrutnym widokiem rozszarpanego ciała i karą, która powodowałą strach w państwie. Ludzie bali się o jutro i własne życie. Dzisiaj jest podobnie, żądzący chcą zdobyć jak największe korzyści dla siebie kosztem całego państwa i narodu, nie licząc sie z konsekwencjami.
W konflikcie między religią, wiarą a racjami umysły, Kreon nie chciał pochować Polinejkesa, bo zginął w czasie ataku na własne państwo. Został zdrajcą. Rozum podpowidał Kreonowi, żeby nie chować zdrajców. Religia jednak, zeby chować każdego. Rozum czasem podpowiada inaczej nawet w dzisiejszych czasach.
Kreon zabijając Antygone udowodnił, że jest silnym i twardym władcą. Odniósł zwycięstwo. Jednak to zwycięstwo spowodowało śmierć jego bliskich.
W "Antygonie" znajdują się uniwersalne wartosci, które funkcjionują do dziś. Są one wciąż aktualne i ważne. Nie można o nich całkowicie zapominać i rozważnie kierować.
uniwersalność dramatu ''Antygona'' tkwi w tym , że w każdym czasie jest ona aktualna . akcja dziejąca się w niej może przydarzyć się w każdym czasie i uczucia towarzyszące jej nigdy się nie zmieniają , zawsze są takie same
2009-11-11T18:49:16+00:00
Uniwersalność dramatu ''Antygona'' tkwi w tym , że w każdym czasie jest ona aktualna . akcja dziejąca się w niej może przydarzyć się w każdym czasie i uczucia towarzyszące jej nigdy się nie zmieniają , zawsze są takie same .
4 3 4
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci