×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-11-11T19:04:45+00:00
Antychłopskie:
Chłopi od 1492r. nie mogli wyjeżdżać z miasta beż zgody swojego Pana, mogła wyjechać jedynie tylko jedna osoba (chłopiec), ale tylko po to by się uczyć, nie mogli zawierać związków małżeńskich bez zgody Pana i podejmować żadnych ważniejszych decyzji.
Antymieszczańskie:
Mieszczanie nie mogli zajmować wysokich stanowisk w państwie ani w kościele, nie mogli nosić klejnotów (a w tym czasie były one w Polskie jednymi z najlepszych i wszystkie damy chciały mieć takie błyskotki jak Polki), nie mogli rónież strojnie się nosić i nie mogli kupować ziem na wsi.

To by było na tyle z tego co pamiętam z lekcji, a jak sobie coś jeszcze przypomnę to napiszę w prywatnej wiadomości. Pozdrawiam :):):)
1 4 1
2009-11-11T19:06:46+00:00
Przywileje antychłopskie:
1496r. tylko jeden chłop może w ciągu roku opuścić wieś
1518r. znikają sądy królewskie- znaczne pogorszenie pozycji chłopów, którzy nie mogą już odwoływać się od wyroków pańskich.
1520r. W Bydgoszczy i w Toruniu- uregulowanie czasu pańszczyzny- 1 dniówka z 1 łana ziemi.

Przywileje antymieszczańskie:
1496r. zwolnienie szlachty z płacenia cła, co znacznie pogorszyło gospodarkę mieszczańską. Mieszczanie musieli płacić wysokie opłaty podczas, gdy szlachty nie obowiązywały cła.
1496 r.- Taksy wojewodzińskie- czyli cenniki towarów rzemieślniczych ustalanych przez szlachtę. Ceny towarów znacznie zaniżone.
1496r. - zakaz nabywania ziemi przez mieszczan poza terenem miasta. Dawało to szlachcie wolną rękę w sprawach wsi.
5 5 5
2009-11-11T23:30:19+00:00
Antymieszczański: Postanawiamy, iż gdyby jaki szlachcic w mieście lub miasteczku naszym, lub jakiego z duchownych czy też świeckich poddanych królestwa naszego, za zbrodnię gwałtu przez urząd miejski schwytany został, wówczas taki szlachcic z powodu gwałtu przytrzymany, ma być zamknięty w ratuszu miasta lub miasteczku, gdzie będzie schwytany.

Antychłopskie Chłopi od 1492r. nie mogli wyjeżdżać z miasta beż zgody swojego Pana, mogła wyjechać jedynie tylko jedna osoba (chłopiec), ale tylko po to by się uczyć, nie mogli zawierać związków małżeńskich bez zgody Pana i podejmować żadnych ważniejszych decyzji.
1 3 1
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci