Za sześć filiżanek i sześc talerzyków mama zapłaciła 42zł.nastmepnego dnia mama dokupiła jeszcze 2 wie filizanki i 6 talezyków z tego samego zestawu.tym razem zapłaciła 26 zł. ile kosztowała filizanka a ile talerzyk?

3 filiznaki = 21 zl

3

Odpowiedzi

2009-11-11T19:57:49+01:00
X-cena 1 filiżanki ,y-cena 1 talerza 6x+6y=42 , 2x+6y=26 →x=13-3y teraz podstaw: i masz: 6[13-3y]+6y=42 czyli 78-18y+6y=42 więc -12y=-36→y=3 zaś x=13-3×3=4 odp.filizanka kosztuje 4 zł a talerzyk 3zł-pozdrawiam
2009-11-11T19:58:38+01:00
X: cena filizanki
y: cena talerzyka

6x+6y=42
2x+6y=26 /x(-1)
6x+6y=42
-2x-6y=-26
4x=16 /4
x=4

2x4+6y=26
6y=26-8
6y=18 /6
y=3
2009-11-11T20:01:15+01:00
X - filiżanki
y - talerze

{6x + 6y = 42
{2x + 6y = 26 / *(-3)

{6x +6y = 42
{-6x - 18y = -78
-------------------------
- 12y = -36 /:(-12)
y = 3zł - cena jednego talerza


{y = 3
{6x + 6y = 42

{y = 3
{6x = 42 - 18

{y = 3
{6x = 24 /:6

{y = 3 - cena jednego talerza
{x = 4 - cena jednej filiżanki