Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-12T11:47:23+01:00
Święto narodowe we Francji

Data kojarzona ze zdobyciem Bastylli, czyli 14 lipca 1789 (zwycięstwo ludu przeciwko monarchii), dawniej święto Republiki francuskiej, od 6 lipca 1880 roku obchodzona jako dzień Święta Narodowego.
Od początku nacisk kładziono na patriotyczny i wojskowy charakter obchodów, do czasu przemian we Francji po przegranej w 1870. Dziś celebracje odbywają się we wszystkich częściach kraju, w każdej komunie. Święto narodowe rozpoczyna tradycyjny pochód z lampionami w wieczór 13 lipca. Nazajutrz, dzwony kościelne lub salwy ogłaszają defiladę, po której czas na obiad, spektakle oraz zabawy. Na zakończenie obchodów odbywają się bale oraz pokazy sztucznych ogni.
14 lipca jest zawsze dniem wyjątkowym. Najważniejsza parada wojskowa na Polach Elizejskich w Paryżu jest skrupulatnie przygotowywana. Żołnierze przemaszerują tradycyjnie od Łuku Triumfalnego na Place de l'Etoile aż do Place de la Concorde, gdzie ustawiona będzie trybuna honorowa. Wszędzie we Francji odbędą się tego dnia bale, pokazy świateł oraz sztucznych ogni.
1 1 1