Odpowiedzi

2009-11-12T16:32:55+01:00
Przez same słowo „można” człowiek uzyskuje czyjąś zgodę, aprobatę na coś… ale czy tak jest do końca?
Czy ktoś kto by nas do czegoś zachęcał powiedziałby wyłącznie słowo „można”? a mimo tego jest to jakieś przyzwolenie, chociaż może z ukrytym znaczeniem.
Sądzę więc, że już sumpt p słowo daje do myślenia, czy człowiek mówiący jest nam w stu procentach przychylny.
Kolejna część „ale nie należy” jest jednoznacznym znaczeniem pewnego ryzyka, niepewności….
Dlatego uważam, że „można ale nie należy” nie może być pustym powiedzeniem, lecz znacząca mądrością. W pewnym stopniu jak już powiedziałam jest przyzwoleniem na podejmowanie samodzielnych decyzji i działań, ale pozostawia nam prawo do rozstrzygnięcia czy należy tak właśnie postąpić, przemyśleń czy warto podjąć owe ryzyko.
Jest więc wskazówką dla człowieka współczesnego czy mimo „cichego przyzwolenia” chcemy właśnie tak postąpić.
Wiele rzeczy w życiu przecież nam wolno, możemy różnie postąpić, ale czy właśnie tak powinniśmy robić, czy warto? Można przecież otwarcie powiedzieć komuś, ze go bardzo mocno nie lubimy, ale czy tak właśnie należy? Czy nie lepiej rozpatrzyć możliwe konsekwencje naszego postępku? Sami powinniśmy wiedzieć, że czasami lepiej pewne swoje przemyślenia przemilczeć. Chociaż uważam że nie można tego czynić w sprawach naprawdę ważnych, gdy chodzi o czyjeś zdrowie, dobro czy życie.
Odwołując się nie tylko do „szulera” Mrożka warto rozpatrzyć na przykład głównego bohatera „pieśni o Roladzie”, który kierował się właśnie owym „można ale nie należy”. Walcząc bowiem na polu bitwy, nie wezwał pomocy, gdyż uniósł się honorem, dumą- co było powodem jego zguby. Dlatego uważam, że jego postawa nie jest godna naśladowania i nawet przeczy, ze nie należy, bo czasem należy.
Ale kwestie takich spraw jak owa przeze mnie opisana jest podana do przemyśleń i analizy, każdemu z nas z osobna.
Dlatego, że trudno powiedzieć ile osób postępuje honorowo. Kieruje się życiowymi wartościami, a ilu z nas omija wszelką moralność? Nasze życie nie jest jedynie dziełem przypadku lecz konsekwencją naszych działań. przecież każdy z nas żyje w niepewności podejmowanych decyzji. Czy są one słuszne czy też nie?
„można ale nie należy” jest więc filozoficznym sformułowaniem zawierającym głębię naszych przemyśleń i różnorodność w rozumieniu i interpretacji naszego postępowania. Daje możliwość samodzielnej analizy swoich decyzji podejmowanych w życiu codziennym, dlatego że to sami musimy określić co jest w życiu najważniejsze.