W których z wymienionych przypadków należy do gaszenia użyć wody a który tlenku węgla(IV) i dlaczego ?
a)palący się papier
b)w palącym się pomieszczeniu w którym znajdują się dzieła sztuki
c)palące się substancje reagujące z wodą
d)palący się węgiel
e)w palącym się pomieszczeniu jest instalacja elektryczna pod napeciem

2

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-11-12T17:00:38+01:00
A.wodą, bo tak jak papier jest chłonny i śmialo mozna ugasic
b.należy gasić tlenkiem węgla, a nie wodą. woda bardziej zniszczy uszkodzone dzieła.
c. należy gasić tlenkiem węgla, ponieważ woda jest cięższa od np.benzyny i na powierzchni będzie się unosić co spowoduje jeszcze bardziej rozprzestrzenianie sie ognia
d.mozna gasic woda
d.tlenkiem węgla, bo woda przewodzi prąd, i może dojśćdo porażenia elektryczenego.

2009-11-12T17:19:20+01:00
A) woda - dlatego, że papier jest pochodzenia organicznego, należy do gupy pożarów A, woda jest jest najlepszym i najtańszym środkiem gaszącym w tym przypadku.

b) tlenek węgla (IV) - z uwagi na niskie straty wywołane akcją gasniczą (brak zalania, uszkodzenia poprzez działanie wodą). Straty wywołane tylko nadpaleniem. Działanie gaśnicze polega na wyparciu tlenu ze srodowiska spalania (w tym przypadku przeważnie wykorzystuje się dwutlenek węgla w stałej instalacji gaśniczej)

c) dwutlenek węgla/ woda - substancjami reagującymi z wodą są ciecze polarne (takie, które rozpuszczaja sie w wodzie), temperatura spalania się tych cieczy jest bardzo wysoka. Może tu być też zastosowane gaszenie wodą, ale konieczne jest zastosowanie dużej dyspersji wody, czyli rozproszenia poprez specjalne uyrządzenia używane tylko i wyłacznie przez straż pożarną, jest to tzw. odbieranie temperatury ze strefy spalania. Woda poddana silnej dyspersji gwałtownie przechodzi w parę i nastepuje odebranie temperatury i efekty wyparcia izolacji od tlenu (z 1litra wody otrzymujemy ok. 1100l pary)

Jeżeli pożar ten jest mały nalezy ugasić go dwutlenkiem węgla, który znajduje sie w gaśnicy śniegowej. Przy duzych pożarach stosuje się śroidki pianotwórcze.

d) dwutlenek węgla/ woda - w zależności od okoliczności, wielkości pożąru, miejsca.

e) dwutlenek węgla - gdyz nie przewodzi prądu elektrycznego. z odległości min.1m.

Chciałbym zauważyc, ze polecenie nie jest do konca sprecyzowane (nie wiadomo, jakiej wielkości jest pożar w przypadku d - czy chodzi o urządzenie[piec], miejsce i wielkość.

Pozdrawiam,
matteushq;)