×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-12-23T18:09:41+00:00
USTRÓj SPARTY
Rządy w Sparcie opierały się na surowych prawach głoszonych przez legendarnego przywódcę Sparty, Likurga. N aczele państwa stało dwóch królów jednocześnie. Podczas pokoju sprawowali władzę w bardzo ograniczonym stopniu, a w trakcie wojny byli głównymi dowódcami armii. Oficjalnie władza w Sparcie nalezała do wszystkich obywateli, tworzących zgromadzenie ludowe. W rzeczywistkości zaś państwem rządziła geruzja-czyli rada starszych. Skladała się z 28 obywateli. Geruzja oprzygotowywałą uchwały a zgromadzenie ludowe za ich przyjęciem bądź odrzuceniem. Bardzo istotna role w państwie ogrywali EUFORZY czyli pięciu urzędników wybieranych na roczną kadencje. Prowadzili oni min. polityke zagraniczna SPARTY, a także nadzorowali wychowanie młodzieży. :)

tyle cyba wystarczy
PZDR:*****
6 4 6
2009-12-23T18:30:38+00:00
Sparta była miastem w którym najwaniejsza role spelnialo wojsko. Gdy rodzilo sie dziecko i rada starszych zdecydowala ze te dziecko jest chore albo slabe to porzucali je w gorach. W wieku 7 lat takie dziecko opuszczalo dom i ruszalo na 8 lat na oboz treningowy w ktorym spartanie uczyli go walczyc, poslugiwac sie bronia itp. Sparta byla bardzo walecznych miastem. Nigdy sie nie poddawala i walczyla do konca. Jest takie powiedzienie "wychowanie spartanskie" . Jest to wychowanie bardzo surowe. Sparta byla najsilniejsza z polis w grecji
2 5 2
2009-12-23T19:23:57+00:00
Za twórce ustroju Sparty uważa się Likurga, który żył w IX w. przed Chr., był więc także twórcą pierwszego ładu prawnego w Grecji. Sparta jako jedyna w Grecji zachowała instytucję monarchii - panowało w niej dwóch królów jednocześnie. Zakres ich władzy był jednak niewielki, pełnili funkcje kapłańskie i dowodzili wojskiem. Faktycznie Sparta była polis oligrachiczną, głow decydujący w państwie miała rada, zwana geruzją. Tworzyło ją 28 obuwateli - starszych, doświadczonych, co najmniej 60-letnich - oraz obaj krówlowie. Nie oznacza to, że zwykli obywatele nie mieli nic do powiedzenia - najważniejsze sprawy geruzja przekazywała do decyzje zgromadzeniu ludowemu, Tworzyli je pełnoprawni obuwatele, czyli tacy, którzy ukończyli 30 lat.
0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci