×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-05-05T16:17:51+00:00
Pierwotnie, w starożytności, nauka o liczbach (arytmetyka) i figurach geometrycznych (geometria), która rozwinęła się na gruncie filozofii na przełomie V i IV w. p.n.e. dzięki tzw. "matematykom" w szkole "młodych pitagorejczyków", do których należeli m.in.: Archytas z Tarentu, Eudoksos z Knidos, Eurytas. W ruchu tym uczestniczyli także Anaksagoras, Demokryt, a potem Platon i Arystoteles. Obecnie ogół teorii dedukcyjnych dotyczących abstrakcyjnych obiektów.
Każda teoria matematyczna posiada pewne aksjomaty oraz dedukcyjnie wyprowadzone z nich twierdzenia. W tym sensie teoria matematyczna jest zbiorem aktualnie poznanych konsekwencji pewnych aksjomatów. Początki matematyki jako technik rachunkowych rozwinęły się w Babilonii (m.in. system sześćdziesiątkowy stosowany w mierze czasu i kątów do dziś) i Egipcie. Znaczący wkład w rozwój matematyki wnieśli Grecy (Tales z Miletu, Euklides, Archimedes, Heron z Aleksandrii, Pitagoras). W wiekach średnich matematyka rozwijała się głównie w kręgu kultury hinduskiej i arabskiej (liczba, dziesiętny system liczbowy), pod koniec średniowiecza osiągnięcia arabskie zostały rozpropagowane w kręgu kultury europejskiej (Leonardo z Pizy). W XVI i XVII w. matematyka gwałtownie rozwijana była w Europie (teoria rozwiązywania równań algebraicznych, początki rachunku różniczkowego i całkowego (rachunek całkowy), początki rachunku prawdopodobieństwa. G. Cardano, R. Descartes, P. Fermat, I. Newton, G.W. Leibnitz, J. Bernoulli, B. Pascal). Wiek XVIII przyniósł dalszy rozwój matematyki głównie w zastosowaniach fizycznych (teoria równań różniczkowych: L. Euler, J. Lagrange, P.Laplace).
Późniejszy rozwój matematyki to jej znaczne sformalizowanie, wyabstrahowanie i uogólnienie (analiza matematyczna, algebra abstrakcyjna, geometria, teoria mnogości, topologia. G. Cantor, A.L. Cauchy, C.F. Gauss, K. Weierstrass, N.H. Abel, E. Galois, L. Kronecker, G. Peano, N.I. Łobaczewski, G. Riemann, H. Minkowski, D. Hilbert, S. Banach). Współcześnie intensywnie rozwija się matematyka stosowana (np. statystyka, cybernetyka, teoria gier). (ja za to dostalam dobrą ocene ale nie wiem jak u ciebie. pozdroxD)
0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci