Z.1) Pan X zarabia 3000 złotych . Jego pensję podwyższono o 20%, a następnie obniżono o 20%. Ile bedzie wynosiła jego pensja ?

z.2) Pan Nowak i pan Kowalski zarabiają tyle samo. Panu Nowakowi podniesiono pensję o 30%, a następnie obniżono o 25%. Panu Kowalskiemu najpierw obniżono pensję o 23%, a następnie podwyższono o 30%. Który teraz zarabia więcej ?

z.3) a) log₆2+log₆18 (₆- tzn.6)
b) log₇98-log₇2 (₇- tzn.7)
c) log₋8=½ (₋ tzn. x)

3

Odpowiedzi

2009-11-12T22:58:28+01:00
1) 3000*0.2=600
3000+600=3600
3600*0.2=720
3600-720=2880
Odp. Pan X zarabia teraz 2880zł.

2) NOWAK:
x+0.3x=1.3x
1.3x-0.25*1.3x=1.3x-0.325x=0.975x

KOWALSKI:
x-0.23x=0.77x
0.77x+0.3*0.77x=0.77x+0.231x=1.001x

Odp Kowalski zarabia więcej.
2009-11-12T23:00:50+01:00
1) 0.20*3000=600zł
3000+600=3600zl

0.20*3600=720
3600-720=2880zl


2) zalozmy ze x=1000zl

1000+0.30*1000 - 0.25(0.30*1000)=1225zl

1000-0.23*1000+0.30(0.23*1000)=839zl
odp. pan Nowak zarabia wiecej
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-13T00:11:41+01:00
Ad.1.
20% z 3000 zł.
0,20 × 3000 = 600 zł
3000 zł + 600 zł = 3600 zł.

20% z 3600 zł.
0,20 × 3600 = 720 zł
3600 zł - 720 zł =2880 zł.

Ad.2.
x - kwota początkowa jaką zarabiał pan Nowak
y - kwota początkowa jaką zarabiał pan Kowalski.

Pan Nowak.
30% z x = 0,3x
0,3x + 1x = 1,3x

25% z 1,3x
0,25 × 1,3x = 0,325x

1,3x + 0,325x = 1,625x

Pan Kowalski.
23% z y = 0,23y
1x - 0,23y = 0,77y

30% z 0,77y = 0,3 × 0,77y = 0,231y
0,77y + 0,231y = 1,001y

Skoro x=y...
1,625x > 1,001y

Pan Nowak zarabia teraz więcej . ;)

Banalnie proste :)
A z 3 zad sobie nie poradzę, nawet nie miałam tego na lekcjach ;) Pozdrawiam :*