Odpowiedzi

Drenaż mózgów - emigracja ludzi dobrze wykształconych do krajów wysoko rozwiniętych, które oferują im lepsze warunki materialne i zawodowe. Tego terminu zaczęto używać kiedy dobrze wykształceni pracownicy zaczęli emigrować do bogatszych krajów.


Nie wiem jak długa miała być ta notatka ;D
37 4 37
2009-11-13T01:08:33+01:00
DRENAŻ MÓZGÓW
przemieszczanie się (migracji) ludności z uboższych krajów do bogatszych w celu znalezienia pracy i/lub warunków do nauki. Powoduje to wyludnienie i osłabienie kraju. Ów biedniejsze kraje opuszczają zwykle osoby silne, młode, chętne do pracy i nauki oraz godziwego zarobku. Znany kraj z drenażu mózgów to Stany Zjednoczone, które skupiają najwięcej wykształconych ludzi z innych, mniej rozwiniętych krajów. Początek opisywania tego zjawiska miał miejsce w latach 60 XXw.

Pozdrawiam :)
25 4 25
  • Użytkownik Zadane
2009-11-13T04:21:35+01:00
Wbrew pozorom, dotyczy on nie tylko obywateli państw średnio wykształconych.
Drenaż mózgów – kolokwializm oznaczający sztuczkę zatrudnieniową, w wyniku której naukowcy,wyjeżdżają do kraju, który może ich opłacić, bo nie marnuje pieniędzy na szkolenie kadr naukowych, ściąganie naukowców z krajów uboższych do bogatych. Efektem drenażu mózgów może być pogłębianie się luki technologicznej.Najgorsze jest to, że wyjeżdżają ludzie młodzi. Wielu z nich straciliśmy bezpowrotnie.
5 3 5