×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-11-13T13:28:06+00:00
Afryka jest kontynentem leżącym w na półkuli wschodniej, po obu stronach równika. Od Europy oddzielona jest Morzem Śródziemnym, od Azji — Kanałem Sueskim i Morzem Czerwonym, zachodnie wybrzeża Afryki oblewa Ocean Atlantycki, wschodnie O. Indyjski. Skrajnymi punktami kontynentu są przylądki: Ras al-Ghiran 3721'N, Igielny 3451'S, Almadi 1733'W, Hafun 5123'E. Największa rozciągłość południkowa Afryki wynosi ok. 8000 km, równoleżnikowa — ok. 7500 km. Pod względem wielkości powierzchniowej — 30,3 mln km 2, Afryka jest drugim, po Eurazji, kontynentem Ziemi.
Ukształtowanie terenu
Większa część południowej i wschodniej Afryki to tereny górzyste. Góra Kilimandżaro i góra Kenia są wygasłymi wulkanami. Większość terenów północnych i zachodnich, z wyjątkiem gór Atlas w Maroku, jest położona niżej. Na północy leży pustynia Sahara, największy obszar piasków i nagich skał na świecie. W Afryce Południowo-Zachodniej znajdują się dwie inne pustynie: Kalahari i Namib. Jeziora Tanganika i Niasa leżą w dolinie i stromych zboczach w wielkiej rozpadlinie ziemskiej. Podobną dolinę wypełniają wody Morza Czerwonego.
W samym środku tego kontynentu od Kamerunu do Zairu rozciąga się dżungla. Deszcze są tu obfite i częste przez cały rok. Dalej rozpościera się sawanna są to obszary porośnięte wysokimi trawami i rzadko - drzewami. Występują tu pory deszczowe i suche.
Przez Afrykę płyną cztery z pośród najdłuższych rzek świata: Nil, Zair, Niger i Zambezi. Wielkie zapory regulują bieg Nilu i pozwalają wykorzystywać energię wodną do wytwarzania energii elektrycznej.
3. Klimat
Niemal w całej Afryce klimat jest ciepły lub gorący. W krajach położonych na równiku wilgoć utrzymuje się przez cały rok. Lipiec jest porą deszczowa dla krajów położonych bardziej na północ, od Gwinei do Etiopii. Styczeń – to pora deszczowa dla reszty kontynentu od Zairu po Afrykę Południową. Najbardziej suchymi obszarami są pustynie: Sahara, Namib i Kalahari. Występują tam długie okresy gorącego, palącego słońca. Wybrzeża śródziemnomorskie i krawędź Afryki Południowej mają ciepłe, wilgotne zimy i gorące, suche lata.
Klimat w Afryce można podzielić na strefy:
a) Strefa równikowa
b) Strefy podrównikowe
c) Strefy zwrotnikowe
d) Strefy podzwrotnikowe
1 1 1
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci