Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-13T15:18:15+01:00


Ceremonia zaślubin i zwyczaje z nią związane istnieją już od wieków .
Ceremoniał tych uroczystości zależał od panujących w danej rodzinie obyczajów , sytuacji materialnej i pozycji społecznej. Inaczej wyglądały śluby królewskie , a inaczej przeciętnych ludzi .
Zosia i Tadeusz wywodzili się ze szlacheckiej rodziny polskiej , która miała duże zasługi w polityce kraju . Zaślubinom młodej pary towarzyszyły więc bardzo zacne osoby . Po uroczystościach w kaplicy w Soplicowie zaproszono wszystkich na wielką ucztę .
Zosia i Tadeusz w swych strojach wyglądali pięknie . Panna młoda zachwyciła wszystkich swoją urodą , postawą i strojem narodowym . Spódnicę miała długą i białą , na niej suknię krótką i zieloną . Tego samego koloru był gorset , także zielony i sznurowany z długimi wstęgami . Rękawy białej bluzki były bardzo namarszczone , przy dłoniach zwężone . Głowę zdobił wianek z rozmarynu . Tadeusz od Zosi wyższy , w wojskowym mudnurze prezentował się też elegancko .
Na uczcie weselnej bawiło się wielu ludzi . Mistrzem obrzędu na tej uczcie był Wojski , który porządkiem usadził gości . Stół ustawiony był w długim rzędzie . Na nim ustawiono włoski serwis , na tę okazję wydobyty ze skarbca . Piękno serwisu urzekło wszystkich gości . Stół uginał się pod ciężarem przygotowanego jadła . Na wielkich srebrnych paterach ułożone były owoce południowe . Lokaje uwijali się roznosząc potrawy . Podano rosół i barszcz królewski . Potem już kolejne potrawy