×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

-Na czym polega zjawisko elektryzowania ciał?

-jakie ciała nazywamy izolatorami?
-Prawo Coulomba
-dlaczego nie można naelektryzować metalu, gdy trzymamy go w reku?
2

Odpowiedzi

2009-11-13T16:52:24+00:00
Elektryzowanie ciał to proces przekazywania im ładunku. Polega on na dodaniu, lub odebraniu elektronów z tego ciała. Wyróżniamy trzy sposoby elektryzowania: przez tarcie, dotyk i indukcję.

Izolatorami nazywamy ciała, pozbawione elektronów swobodnych lub innych nośników ładunku, które mogą się swobodnie poruszać w ich wnętrzu. Izolatory nie przewodzą ładunków elektrycznych.

Siła elektrostatycznego oddziaływania dwóch ładunków punktowych w próżni jest wprost proporcjonalna do iloczynu ich ładunków elektrycznych oraz odwrotnie proporcjonalna do kwadratu ich wzajemnej odległości. Wektor siły skierowany jest wzdłuż prostej łączącej oba ładunki.

-poniewaz trzymajac go w rece, automatycznie go uziemiam
12 3 12
2009-11-13T17:04:25+00:00
Prawo Coulomba - podstawowe prawo elektrostatyki opisujące wartość siły oddziaływania ładunków elektrycznych. Zostało ono opublikowane w 1785 roku przez francuskiego fizyka Charlesa Coulomba.
Prawo Coulomba mówi, że siła wzajemnego oddziaływania dwóch punktowych ładunków elektrycznych jest wprost proporcjonalna do iloczynu tych ładunków i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości między nimi.
Izolator Elektryczny-ciało,które nie przewodzi prądu elektrycznego,np.szkło,tworzywa sztuczne,porcelana.
Izolator cieplny- ciało,które źle przewodzi ciepło,np.styropian.

Elektryzowanie ciał to proces przekazywania im ładunku. Polega on na dodaniu, lub odebraniu elektronów z tego ciała

Sposoby elektryzowania ciał:

* elektryzowanie przez dotyk - podczas styku ciał ektrony przepływaja z ciała które posiada ich wiecej w stosunku do protonów
* elektryzowanie przez pocieranie - ciała zyskuja ładunek podczas pocierania jednego ciała o drugie; laska ebonitowa pocierana gazetą (laska zostaje naładowana ujemnie); laska szklana pocierana gazeta (naładowanie dodatnie)
* elektryzowanie przez indukcje (indukcja - wpływ)
o nietrwałe - przybliżając do ciała nienaelektryzowanego drugie ciało dowolnie naładowane powodujemy chwilowe przesunięcie ładunków zależnie od tego czy dysponujemy ciałem naładowanym dodatnio czy ujemnie
o trwałe - ładunki przesuniete podczas elektryzowania nietrwałego zostają oddzielone; na oddzielonych częściach ciala powstają ładunek dodatni i ujemny.
13 3 13
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci