1.Dysponujemy kwotą 12 000 zł.Chcemy te pieniądze włożyć do banku na lokatę półroczną i uzyskać co najmniej sumę 13 000 zł.Oferty trzech banków są następujące:
- w banku A:8,2% odsetek dopisywanych do kapitału po pół roku,
-w banku B:4% odsetek dopisywanych do kapitału po pierwszym kwartale, 4,2% odsetek dopisywanych do kapitału po drugim kwartale,
- w banku C:3,2% odsetek dopisywanych do kapitału po pierwszym kwartale, 5% odsetek dopisywanych do kapitału po drugim kwartale.

Która z ofert zagwarantuje nam zysk co najmniej 1000zł.

Bardzo proszę o pomoc;)Mam jeszcze jedną prośbę jak ktoś będzie rozwiązywał to zadanie to bardzo proszę o napisanie obliczeń na podstawie których doszlo się do rozwiązanie;)

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-13T18:47:38+01:00
A) 12000-100%
x - 108,2%

x =12000*108,2/100
x= 12984

b) 12000 -100%
x- 104%

x=12000*104/100
x= 12480zł

12480 -100%
x - 104,2%

x = 12480*104,2/100
x = 13004zł

c) 12000- 100%
x- 103%

x= 12000*103/100
x= 12360

12360- 100%
x- 105%

x= 12360*105/100
x= 12978zł
2009-11-13T18:50:57+01:00
Bank A - 8,2 % po pół roku
100 % = 12000 zł
8,2 % = x
x = 8,2 razy 12000 dzielone przez 100 = 984 zł dopiszą do kapitału
bank B - 4 % po pierwszym kwartale i 4,2 % po drugim
100 % = 12000
4 % = x
x = 4 razy 12000 dzielone przez 100 = 480 zł po pierwszym kwartale
12480 kapitał po dopisaniu odsetek
100 % = 12480
4,2 % = x
x = 4,2 razy 12480 dzielone przez 100 = 524,16 zł
łączny kapitał po pół roku 12480 + 524,16 = 13004,16 zł
bank C - 3,2 % po pierwszym kwartale i 5 % po drugim
100 % = 12000
3,2 % = x
x = 3,2 razy 12000 dzielone przez 100 = 384 zł dopiszą po pierwszym kwartale
kapitał po pierwszym kwartale = 12000 + 384 = 12384 zł
100 % = 12384
5 % = x
x = 5 razy 12384 dzielone przez 10 = 619,2 zł
łączny kapitał po pół roku = 12384 + 619,2 = 13003,2 zł
oferty B i C gwarantują taki zysk - najlepsza jest B
2009-11-13T22:34:25+01:00
13 000 zł-100%
x-8,2
x=1066zł !!!!

13000zł-100%
x-4,2%ł
x=546zł

13000zł -100%
x=55%
x-650
Nie gwarantuje ze jest dobrze!