Pani Aleksandra i pani Barbara miały po 6000zł oszczędności.Pani Aleksandra wpłaciła swoje pieniądze na trzyletnią lokatę oprocentowaną w wysokości 5% w stosunku rocznym.Pani Barbara kupiła 150 akcji spółki Alfa po 20zł i 100 akcji spółki Omega po 30zł.Po trzech latach akcje spółki Alfa podrozały o 45%,a akcje spółki omega staniały o 10%.Pani Barbara sprzedała wówczas wszystkie akcje.ktora z pań lepiej ulokowała pieniądze?
Wrzucam to zadanie drugi raz bo miało mały błąd w drugiej części,prosze o pomoc

2

Odpowiedzi

2009-11-14T09:29:45+01:00
Pani A.
6000 - 100%
x - 105%
x= (6000*105): 100= 6300

6300 - 100%
x - 105%
x= (6300*105): 100= 6615

6615 - 100%
x - 105%
x= (6615*105): 100= 6945,75

pani B
150 * 20 = 3000
3000 - 100%
x - 145%
x= (3000*145) : 100 = 4350

100 * 30= 3000
3000 - 100%
x - 90%
x = (3000*90) : 100= 2700


4350+2700= 7050

6945,75 < 7050

Odp. Lepiej ulokowała pieniądze pani B.
2009-11-14T13:19:16+01:00
Pani Aleksandra
6000 x 5%=300 6000+300=6300zł
6300 x 5%=315 6300+315=6615zł
6615 x 5%=330,75 6615+330,75=6945,75zł
p.Aleksandra ma 6945,75zł

Pani Barbara
150 x20zł= 300zł
300 x 45%=135zł 300+135=435zł
6000-600=5400zł
5400+435=5835zł
100 x 30=300zł 300x1.05=315zł strata
5835-315=5520
p.Barbara ma 5520zł
odp.Lepiej ulokowała swoje pieniądze pani Aleksandra