Odpowiedzi

2009-11-14T12:44:05+01:00
Przy ukąszeniu przez żmije zygzakowatą, na skórze powstają dwie charakterystyczne ranki, wokół których pojawia się obrzęk i czujemy ból, za sprawą wprowadzonego jadu. Innymi objawami charakterystycznymi są: zawroty głowy, poty, podwyższenie temperatury ciała. Najważniejszą rzeczą w takiej sytuacji jest zachowanie spokoju. Ukąszoną kończynę należy unieruchomić (ruch powoduje szysze wchłanianie się jadu). Ukąszone miejsce obmywamy wodą z mydłem i obkładamy lodem (dawniej zalecano założenie opaski uciskowej, teraz się tego nie robi). Ważne jest by rany nie przemywać spirytusem! To powoduje zasklepienie tkanek, przez co jad nie będzie mógł swobodnie wypływać z rany. To są elementy pierwszej pomocy, najważniejsze jest oczywiście wezwanie pogotowia, które poda ukąszonemu surowice.
36 4 36
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-14T17:26:10+01:00
Jak postępować zanim nadejdzie fachowa pomoc
-należy uspokoić poszkodowanego i poprosić, by jak najmniej się poruszał. Ruch przyspieszenia bowiem rozprzestrzenianie sie substancji toksycznej w organiźmie. Jeśli ukąszona została ręka lub noga, należy ją unieruchomić. Z reki natomiast trzeba zdjąć zegarek i biżuterię. Ranę zabezpieczamy jałowym opatrunkiem.
-Rannego trzeba ułożyć w takiej pozycji, by ukąszone miejsce znajdowało się niżej niż serce.
-Nie należy wysysać rany ani rozcinać jej nożem.Może to spowodować powstanie nowych uszkodzeń i sprawić dodatkowy ból poszkodowanemu. Nie wolno też stosować lodu ani opasek uściskowych.
-Jeśli osoba ukąszona traci swiadomość, trzeba uważnie ja obserwowac i sprawdzać, czy ma zachowane krążenie i czy oddycha. Nieprzytomną należy ułożyć w pozycji bezpiecznej na boku. Jeżeli zajdzie potrzeba, trzeba rozpocząć sztuczne oddychanie i masaż serca.
- Po dotarciu do placuwki medycznej należy poinformować personel, że doszło do ukąszenia przez zmiję. Ranny musi otrzymać surowicę przeciwko jadowi.

P.S. Mam nadzieję że pomogłam.........
51 4 51