×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Pierwszej osobie która odpowie na te pytania daje NAJ.

1) Co to jest Polski wersal?
2)Co to jest Muzeum Wisły)
3)Jaka data jest bazową datą dla indeksu WIG20?
4)Podczas bitwy o Narwik w 1940 roku Niemsy zatopili polski okręt wojenny. O jakiej nazwie?
2

Odpowiedzi

2009-11-14T12:31:06+00:00
Polski Wersal to rezydencja białostockich magnatów
Muzeum Wisły w Tczewie jest to oddział Centralnego Muzeum Morskiego.
Bazową datą dla indeksu WIG20 jest data 16.04.1994.(moje narodziny.;d)
Polski okręt wojenny nazywał się Grom.
0 0 0
2009-11-14T12:34:24+00:00
1.Polski Wersal dziś jest najprawdopodobniej jednym z najpiękniejszych rektoratów na świecie. Gospodarują nim władze białostockiego Uniwersytetu Medycznego. Powoli wraca też do dawnej świetności. Ta przeszła skończyła się wraz z II wojną światową, kiedy to Pałac Branickich został doszczętnie zniszczony. Pierwotnie w jego miejscu znajdował się zamek, zbudowany przez rodzinę Wiesiołowskich. Później, za zasługi położone w obronie ojczyzny podczas szwedzkiego potopu, jego właścicielem został hetman Stefan Czarniecki. Potem odziedziczyła dobra białostockie jego córka Katarzyna. Z tąże ożenił się Klemens Branicki i przebudował wcześniejszy zamek w okazałą rezydencję, co ciekawe, przy okazji zmieniając front budynku o 180 stopni. Powstała tu jedna z najpyszniejszych siedzib magnackich, z przepięknym ogrodem, utrzymanym w stylu francuskim. W XVIII wieku nastąpił jego rozkwit, a w XIX upadek. Najpierw zdewastowany został przez zaborcze wojska rosyjskie. W roku 1920 został zbeszczeszczony przez bolszewickich kolaborantów z Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski, którzy tu się ulokowali.

2.Muzeum Wisły w Tczewie - oddział Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
W budynku, w którym muzeum znajduje się obecnie, w trakcie II wojny światowej znajdował się obóz przejściowy. Później powstała tam Pomorska Fabryka Gazomierzy, a następnie Muzeum Wisły, założone przez Romana Klima. O lokalizację Muzeum Wisły ubiegało się kilka miast: Sandomierz, Kazimierz Dolny, Wyszogród, Toruń, Gniew i Włocławek. Wygrała kandydatura Tczewa. Prace organizacyjne nad utworzeniem placówki rozpoczęto w 1980 roku a uroczyste otwarcie miało miejsce w roku 1984. Pierwsza wystawa muzeum nosiła tytuł Dzieje żeglugi Wiślanej i obecnie, razem z wystawami: Łodzie ludowe dorzecza Wisły oraz Dzieje kajakarstwa polskiego, jest wystawą stałą. Od stycznia 2006 roku budynek Muzeum Wisły dzięki dotacjom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przeszedł remont generalny. Nową placówkę, jako Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie, w którym od tego czasu mieści się Muzeum Wisły, otwarto 22 lutego 2007 roku. Muzeum Wisły to jedyna taka placówka w Polsce, a czwarta na świecie.

3.WIG20 – indeks giełdowy 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Bazową datą dla indeksu jest 16 kwietnia 1994

4.ORP "Grom"
1 5 1
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci