×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Przygotuj tekst przemówienia, który wygłosi jedna z postaci "Antygony" Sofoklesa (ok 3 minut). (ma to byc opisana jej sytuacja czy jakos tak.)

błagam o pomoc!!
1

Odpowiedzi

2009-11-14T15:12:45+00:00
Wydaje mi sie ze to moze byc tak :
PRZEMÓWIENIE
Szanowni mieszkańcy Teb! Zebraliśmy się tu,aby rozstrzygnąc losy Antygony, skazanej przez Kreona na śmierc. Jak większośc z was wie, jest ona potomkinią tragicznego rodu Labdakidów. Jest córką Edypa i Jokasty - dzieckiem z kazirodczego związku. Na całej jej rodzinie ciązy klątwa. Teraz jednak pomyślmy nad tym, czy aby na pewno zasłużyła na karę daną jej przez Kreona??
Antygona była siostrą Eteoklesa i Polinejkesa, którzy polegli w bratobójczej walce. Władca Teb- Kreon, wydał rozkaz godnego pochowania Eteoklesa i wyrzucenia psom na pożarcie ciała drugiego brata. Kto zaś pochowałby Polinejkesa i tym samym zlekceważył jego rozkaz, zostałby surowo ukarany. Czy jest to sprawiedliwe? Antygona nie wahała się ani chwili i bez strachu przed gniewem Kreona pogrzebała zwłoki brata. Kierowała się "świętymi prawami bogów", których nie wolno lekceważyc. W takich sprawach stoją one zdecydowanie przed prawami ludzkimi. Gdy władca Teb dowiedział się o sprzeciwieniu się jego nakazowi, skazał Antygonę na śmierc. Kierował on się przede wszystkim rozumem. Ale ile jest warty człowiek, który nie bierze pod uwagę tego, co podpowiada mu serce i sfera uczuc jest mu absolutnie obca? Dobry władca nie powinien ponad wszystko stawiac swojej nieomylności, lecz także brac pod uwagę głos ludu. Zauważmy,że Antygona odznaczyła się szczególną odwagą, wybierając śmierc w zamian za to,że pochowa brata. Czy ta szlachetna dziewczyna musi umrzec za swą siostrzaną miłosc do Polinejkesa? Nie pozwólmy, by rozkazy naszego zadufanego w sobie króla zwyciężyły nad prawami boskimi! W końcu to tym właśnie prawom podlega człowiek po śmieci. Czy odważna Antygona musi poniesc karę za to,że była im wierna?
Na koniec, szanowni słuchacze chciałabym dodac, iż nie każdy z nas potrafiłby poświęcic własne życie na przykład za swoje rodzeństwo. Tak więc nie pozwólmy, by wygrała złośc i duma Kreona! Sprawmy, by Antygona została uniewinniona! Bo tak jak powiedziała: "współkochac przyszłam,nie współnienawidzic"

Dostałam za to przemowienie 4+
1 1 1
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci