Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-11-14T18:05:39+01:00
Mały Książę
Tytułowy bohater utworu Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Po nieporozumieniach z różą opuścił swoją planetę B-612 w poszukiwaniu przyjaciela. Swoje przygody opowiada lotnikowi. W drodze na Ziemię spotyka: Króla, Próżnego, Pijaka, Bankiera, Latarnika i Starszego Pana, a na Ziemi: Lisa, Zwrotniczego, Kupca, żmiję i lotnika. Od każdej ze spotkanych postaci uczy się czegoś, najczęściej o świecie dorosłych, który wydaje mu się niezrozumiały, a ludzie w nim żyjący na ogół zapatrzeni wyłącznie w siebie. Poznaje także znaczenie przyjaźni (dzięki spotkaniu z lisem i lotnikiem) oraz istotę miłości (na skutek wizyty w ogrodzie pełnym róż). W rocznicę opuszczenia swojej planety postanawia na nią wrócić, korzystając z pomocy żmii (ukąsiła go i w ten sposób mógł porzucić cielesną powłokę, która utrudniała mu powrót do domu). Postać Małego Księcia jest symbolem czystej, nieskażonej przez życie, dziecięcej wyobraźni i systemu podstawowych wartości życiowych, takich jak: miłość, przyjaźń, lojalność, wierność, odpowiedzialność.

Róża
Postać z utworu Antoine'a de Saint-Exupéry'ego pt. "Mały Książę", która pewnego dnia zamieszkała na planecie tytułowego bohatera. Kapryśna, wymagająca, piękna stała się przedmiotej największej troski Małego Księcia. Mimo to doszło między nimi do nieporozumienia, wskutek czego chłopiec wyruszył w świat na poszukiwania przyjaciela. Róża jest tu symbolem piękna, miłości, delikatności i chimeryczności.

Lis
Postać z utworu Antoine'a de Saint-Exupéry'ego pt. "Mały Książę", z którym tytułowy bohater zaprzyjaźnia się przez "oswojenie" ("oswoić" znaczy "stworzyć więzy" - wyjaśnia lis chłopcu). Dzięki niemu Mały Książę zrozumiał, że jego róża jest jedyna na świecie, ponieważ to ją właśnie podlewał i pielęgnował. Na pożegnanie lis wyjawia mu swój sekret: Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. (...) Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś. Jesteś odpowiedzialny za swoją różę. Lis jest tu symbolem przyjaźni i odpowiedzialności.

Lotnik
Narrator "Małego Księcia" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego, który z powodu awarii samolotu przymusowo ląduje na Saharze. Nieoczekiwanie spotyka Małego Księcia, przybysza z planety, nazwanej przez dorosłych gwiazdą B-612. Chłopiec opowiada mu o swojej wędrówce po Ziemi i innych planetach. Dzięki nieskażonemu spojrzeniu dziecka na świat lotnik odkrywa na nowo podstawowe wartości życiowe i staje się przyjacielem chłopca. Wyznaje na początku swojej opowieści: Próbuję opisać go po to, aby nie zapomnieć. To bardzo przykre zapomnieć przyjaciela. Boleśnie przeżywa rozstanie, gdyż, jak mówi lis: Decyzja oswojenia niesie w sobie ryzyko łez.

Żmija
Postać z utworu A. de Saint-Exupéry'ego pt. "Mały Książę", którą tytułowy bohater spotkał na pustyni i która ukąsiła go w rocznicę rozpoczęcia podróży, ułatwiając mu w ten sposób porzucenie cielesnej powłoki i powrót do domu. Symbol mądrości, wiedzy o losie, spraw ostatecznych, śmierci, mocy tajemnych.
2009-11-14T18:20:38+01:00
Mały Książę dziwi się wszystkiemu co poznaje, jest on uczciwym chłopcem, zadaje wiele pytań i oczekuje na nie szczerych odpowiedzi. Pragnie by traktowano go jako osobę godną miłości i przyjaźni. Jest to chłopiec stworzony do miłości ale najpierw musi ją poznać, nauczyć się jej. Mały książę szuka miłości i przyjaźni a także prawdy o sobie.
Róża jest symbolem kobiety. Jest to postać mająca cechy charakterystyczne dla większości kobiet.
Lis po za znaczeniem doslownym ma jeszcze znaczenie ukryte. jego cechy są cechami negatywnymi. jest on przebiegły, chytry i sprytny
Lotnik jest to postać realna. Jest on czlowiekiem który jak był małym chłopcem to zauwarzył że wszyscy dorośli ludzie nie potrafią marzyć i stracili wyobraźnię. Lotnik przez cale swoje życie był samotny dopiero dzięki spotkaniu z małym księciem zauwarzyl to co jest w życiu naprawdę ważne i czym jest prawdziwa przyjażń
4 2 4