Paczka wafelków firmy Andrut kosztuje 2,10 zł. W paczce jest 12 wafelków, ale w ramach akcji promocyjnej firma Andrut proponuje po tej samej cenie paczkę zawierającą 15 wafelków. O ile procent tańszy jest teraz każdy wafelek?

Zad. 7/87
Matematyka z plusem.

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-14T18:57:10+01:00
2,10 / 12 wafelków = 0,175 zl za wafelek nie zaokraglam zeby pozneij wyszedl dokladniejszy wynik
2,10 / 15 wafelków = 0,14 zl za wafelek

0,175 = 100%
0,14 = x

0,14*100 / 0,175 = 80% pierwszej ceny to cena wafelka z paczki 15 wafelkow wiec 100% - 80% = 20%

wafelek jest tanszy o 20%
5 3 5
2009-11-14T19:01:57+01:00
Paczka wafelków firmy Andrut kosztuje 2,10 zł. W paczce jest 12 wafelków, ale w ramach akcji promocyjnej firma Andrut proponuje po tej samej cenie paczkę zawierającą 15 wafelków. O ile procent tańszy jest teraz każdy wafelek?

2,10÷12=0,175 za wafelek
2,10÷15=0,140 za wafelek
0,175- 100%
0,140 - x %
14= 0,175X
x=80 czyli 0,14 stanowi 80% z 0,175 czyli wafelek jest o 20 % tańszy
3 4 3