Pan Walenty kupił bukiet złożony z osiemnastu róż, w którym dodatki (wstążka, rośliny ozdobne) kosztowały 12 zł. Za cały bukiet zapłacił 138 zł.

Oblicz, z ilu róż składałby się bukiet za 138 zł, gdyby każda róża była o złotówkę tańsza.

Ma wyjść 21 róż.

3

Odpowiedzi

2009-11-14T20:00:23+01:00
138-12= 126 - cena 18róż
126/18 = 7zł - cena 1 róży
7-1= 6 - cena po obniżce
126/6= 21 - ilość tańszych róż w bukiecie za 126zł + 12 zł dodatki
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-14T20:01:55+01:00
138zł - 12zł = 126zł - cena róż bez dodatków
126zł / 18 = 7zł - cena jednej róży
7zł - 1zł = 6zł - cena jednej róży po obniżce o 1zł
126zł / 6zł = 21 róż - ilość róż, które można kupić za tę samą kwotę za bukiet

Odp: Po obniżce o złotówkę jednej róży, w bukiecie znajdowało by się 21 róż.
2 5 2
2009-11-14T20:07:21+01:00
138-12=126-cena bez dodatków
126/18=7 tylko kosztowała jedna róża przed obniżką
7-1=6 tyle po obniżce
126/6=21 tyle można kupić za ta kwotę bez datków

Odp:Za te kwotę bez dodatków można kupić 21 róż
1 5 1