Odpowiedzi

2009-11-15T15:16:20+01:00
0,5t=500kg
500kg=5000zł/÷500
1kg=10 zł
1kg=1000g
10 zł=1000gr
1000g=1000gr/÷1000
1g=1gr/×16
16g=16gr

Aluminium zużyte na wyprodukowanie jednej puszki kosztuje 16 groszy
2009-11-15T15:16:27+01:00
0,5 t - 5000 zł
0,000016 t -x
x= 0,000016t*5000 zł / 0,5 t
x= 0,08 zł / 0,5
x= 0,16zł

Aluminium zużyte na wyprodukowanie tej puszki kosztuje 0,16 zł
2009-11-15T15:28:13+01:00
Dane:
- 5 tyś. - cena za 500kg
- 16g - waga pustej puszki

Szukane:
- Cena 16g aluminium - ?

Rozwiązanie:
5 000 : 500 = 10zł - cena za kg aluminium.

1kg = 100dag = 1 000g

10 : 1 000 = 0.01 - cena za 1g aluminium

0.01*16 = 0.16 - cena za puszkę.

Odp: Cena aluminium wykorzystanego na puszkę wynosi 16gr.