Odpowiedzi

2009-11-15T16:27:34+01:00
Szczęście. Czym ono właściwie jest? Czy człowiek potrafi sam sobie stworzyć fundament, na którym nasiono o nazwie "szczęście" wykiełkuje, a potem wyrośnie? Najczęściej uśmiech jest objawem dojrzałości drzewa. Zastanówmy się jednak na tym skąd ono się u nas bierze. Czy jeśli kupimy sobie np. jakieś ubranie i spowoduje ono u nas szczęście, to czy jest to tylko nasza zasługa? Teraz małe zaskoczenie, ponieważ nie! Gdyby nie projektant, krawcy, producent, sprzedawca, ta rzecz nigdy nie trafiłaby w nasze ręce! Inna sprawa: jesteśmy szczęśliwi w otoczeniu przyjaciół, ale gdyby nie nasi rodzice, rodzice przyjaciela i całe nasz i jego pokolenie, ktoś kto stworzył miejsce, do którego się udaliśmy: czy wtedy bylibyśmy naprawdę szczęśliwi i zaspokojeni? Nie sądzę.
Każda nasza czynność, czy szczęśliwa czy nie, ma swoje zapoczątkowanie u człowieka. Tylko ludzie, jako istoty, które posiadają władzę, są w stanie obdarzyć siebie uśmiechem. Nie dajmy się zwariować tezie, że światem rządzą przedmioty martwe, dziś nie byłoby nic! Kwiat się sam nie podleje, który też wprawia nas w dobry humor.
Załóżmy, że znajdujemy się w szarych ścianach szpitala. Kto nam wtedy naniesie uśmiech na twarz? Małoletnie i zmęczone pielęgniarki? Nie zawsze. Wtedy najlepsi są przyjaciele i rodzina, pacjenci obok leżący. Czyli człowiek. Najprościej w świecie - człowiek.