1. Koń pociągowy waży około 700 kg. Taki koń jest średnio o 13 % lżejszy od łosia, a o 40 % cięższy od niedźwiedzia brunatnego. Oblicz, ile waży łoś, a ile niedźwiedź brunatny.

2. Spodnie są o 60 % droższe od kamizelki, a o 20 % tańsze od marynarki. Marynarka kosztuje 200 zł. Ile kosztuje kamizelka?

3

Odpowiedzi

2009-11-15T17:40:56+01:00
700 kg = 100%
1 % = 7 kg.

13 x 7 kg = 91kg

kon 700kg + 91 kg (13%) = 791 kg.

Los = 791 kg.

40 x 7kg = 280kg

700kg - 280kg = 420kg

Niedzwiedz Brunatny = 420 kg .

prosze bardzo ; )).




2.Ja bym to tak zrobiła:
Cena Spodni:
200zł------- 100%
x zł ------- 80%, bo jest o 20% tańsze niż marynarka

100x= 200 * 80
100x= 16000 /: 100
x= 160 - cena spodni

Cena Kamizelki
160zł------ 160%, bo spodnie są droższe od kamizelki o 60% a kamizelka to 100%
x zł.------ 100%

160x= 160 * 100
160x= 16000/:160
x= 100
Odp.: Cena kamizelki to 100 zł.
2009-11-15T17:41:17+01:00
Zad.1
100%-700kg
13%-x

100x-9100/:100
x=91
700kg+91kg=791kg
odp; los wazy okolo 791kg
100%-700kg
40%-x
100x=28000/:100
x=280kg
700kg+280kg=980kg
odp.:niedźwiedź brunatny wazy okolo 980kg

Zad.2
marynarka = 200 zł.
kamizelka = x
spodnie 60 % + x
spodnie 200 - 20 %

20% z 200 = 40 zł.
spodnie = 160 zł.
kamizelka : x + 60% = 160 zł.
60% z 200 = 120
x+120=160
x=160-120
x+40zł.
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-11-15T17:47:13+01:00
1.
700kg - waga konia
x - waga łosia
x-13%x=700
0,87x=700
x= ok. 804,6 kg

y - waga niedźwiedzia
700= y+40%y
700=1,4y
y=500 kg

2.
200zł - cena marynarki
200-20%*200=160zł - cena spodni
x-cena kamizelki
x+60%x=1,6x
1,6x=160zł
x=100zł
4 5 4