Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-15T18:55:11+01:00
Sobieski bardzo lubował się w egzotycznych zwierzętach. Zawsze starał się aby na jego dworze było kilka takich.
Szlachta podobno ceniła Sobieskiego tylko jako wodza; mówiono o nim, że jest skąpy i całe swe pieniądze oddaje Żydom na procent
Gdy umarł (na syfilis, którym zaraiła go Marysieńka), medycy zapisali, że król zmarł, bo miał "dwie gangreny koło jajec"
To za krola Jana powstało przysłowie "Słowo się rzekło, kobyłka u płotu"
historia z matką Sobieskiego: przed śmiercią nakazała ona, aby urządzić jej skromny katafalk. Jan Sobieski takowąż sprawił i umieścił na nim napis: Sic mater voluit (tak chciała matka), lecz kazał także sprawić wspaniałe "castrum doloris" (aby nie uwłaczyć splendorowi rodu) z napisem: Sic filium decuit (tak zdecydował syn).
2009-11-15T19:38:03+01:00
Może znacie jakieś ciekawostki dotyczące życia Jana III Sobieskiego.
Ja podaję następujące:
Sobieski bardzo lubował się w egzotycznych zwierzętach. Zawsze starał się aby na jego dworze było kilka takowych. W jego zwierzyńcu znajdowały się m.in. ryś oraz ptak "kazwariusz", gdzie chodzi prawdopodobnie o kazauara sprowadzonego przez Holendrów z Australii.

Zdarzyło się też tak, że król usłyszał o wydrze, którą posiadał Jan Chryzostom Pasek. Zwierzątko podobno łowiło ryby dla swoego pana, spało z nim, oraz budziło go. Król Jan tak długo nalegał na Paska, że ten (z wielkim żalem i smutkiem oczywiście) podarował je władcy. Wydra sprowadzona do pałacu zaczęła się oswajać, a gdy głaską ją król nachyla się i przymilała. Stopniowo zaczynała wędrówki po królewskich komnatach i czuła się swobodniej. Przyniesiono jej nawet wody w wielkich naczyniach i napuszczono do nich ryb i raków. Sobieski planował nawet przenieść wydrę do Wilanowa. Niestety, pewnej nocy wydra wymknęła się z pałacu, a tam zabij ją berdyszem pełniący straż dragon. Skrórę zaś zwierzęcia sprzedał Żydowi. Rano wybuchnęła panika, iż wydra zniknęła. Wkrótce winowajcę złapano, nie tylko dragona, ale i Żyda. Obydwu wrzucono do wierzy.