×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-11-15T19:41:15+00:00
Bezpieczniki są stosowane w celu zabezpieczenia instalacji elektrycznej przed zwarciem i przeciążeniem. Zwarcie charakteryzuje się przepływem dużego prądu wielokrotnie przekraczającego dopuszczalną wartość, natomiast przeciążenie jest to większy prąd od dopuszczalnego ale niedużo. Dlatego dobre zabezpieczenie powinno zwarcie wyłączyć natychmiast (ok.1s), natomiast przeciążenie może wyłączyć w nieco dłuższym czasie. Popularne korki to bezpieczniki topikowe wyłączają niestety tylko zwarcie. Dlatego wskazane jest stosowanie tzw. bezpieczników automatycznych które wyłączają i zwarcie i przeciążenie.
13 4 13
2009-11-15T19:41:52+00:00
Bezpieczniki- zastosowanie,budowa,dzialania
Główne zastosowanie:
-Zabezpieczanie obwodów rozdzielczych
-Zabezpieczanie silników
-Zabezpieczenie półprzewodników

Typowy bezpiecznik składa się z rurki z metalowymi zakończeniami po obu stronach, w której znajduje się metalowy drucik. To właśnie ten drucik przepali się pierwszy, kiedy nagle wzrośnie natężenie prądu. W zależności od tego jak gruby będzie ten drucik, takie będzie natężenie dopuszczalne bezpiecznika. I tak na przykład do telewizora czy lodówki potrzebny będzie bezpiecznik pięcioamperowy, dla pralki już piętnastoamperowy, a dla niektórych kuchenek elektrycznych - nawet 30-amperowy. Bezpieczniki tego typu stosuje się głównie w różnego rodzaju urządzeniach elektronicznych.

Działanie bezpiecznika polega na samoczynnym przerwaniu prądu przeciążeniowego lub zwarciowego przez stopienie i wyparowanie elementu topikowego wchodzącego w skład części wymiennej bezpiecznika zwanej wkładką bezpiecznikową. Bezpiecznik po wyjęciu wkładki bezpiecznikowej może spełniać w urządzeniu rozdzielczym taką samą rolę jak otwarty odłącznik, ponieważ również zapewnia widoczną i bezpieczną przerwę ilozacyjną.

myśle że jest dobrze....

17 4 17
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci