W sklepie są wafle w cenie 4 zł oraz 6 zł za kilogram. Sprzedawca chce zrobić mieszankę tych wafli w cenie 5,5 zł za kilogram. Ile wafli każdego rodzaju powinien zmieszać, aby otrzymać 20 kg mieszanki??

poprosiłabym rozwiazanie a nie sama odpowiedz :)

2

Odpowiedzi

2009-05-07T23:28:31+02:00
X*4 + y*6 = 5,5
x+y=1
x=1-y
(1-y)*4 + y*6=5,5
4-4*y+y*6=5,5
2y=1,5
y=0,75
x=0,25


a=0,25*20=5
b=20*0,75=15
2009-05-07T23:45:46+02:00
Mając wafle za 4 zł i 6 zł za kilogram widać, że tych za 6zł musimy wziąć 3 razy więcej niż tych za 4 zł.. Mamy to stąd:
5,5 zł - 4 zł = 1,5 zł
natomiast 6 zł - 5,5 zł = 0,5 zł
Widać, że 1,5zł / 0,5 zł = 3
Dlatego:
Wafli za 4 zł mamy x
Wafli za 6 zł mamy 3x
4x = 20 kg
x= 5 kg

Wafli za 6 zł mamy 15 kg, a wafli za 4 zł mamy 5 kg.. ;)