Potrzebne na dzisiaj!
Samochód Jana zużywa 6,5 litrów na 100 km.
Jeden litr paliwa kosztuje 4,80 zł.
Jan zamierza pojechać samochodem z domu do stadniny oddalonej o 40 km .
Oblicz ,ile będzie kosztowało paliwo na przejazd z domu do stadniny i z powrotem.
Zapisz obliczenia ,tylko trafne z wyjaśnieniem proszę!
dzięki

3

Odpowiedzi

2009-11-16T14:37:48+01:00
40km * 2=80km

6,5l - 100km
x - 80km

x=5,2l

5,2l * 4,80zł= 24,96zł

Odp. 24,96zł
2 5 2
2009-11-16T14:38:52+01:00
Potrzebne na dzisiaj!
Samochód Jana zużywa 6,5 litrów na 100 km.
Jeden litr paliwa kosztuje 4,80 zł.
Jan zamierza pojechać samochodem z domu do stadniny oddalonej o 40 km .
Oblicz ,ile będzie kosztowało paliwo na przejazd z domu do stadniny i z powrotem.

trasa 40 km * 2=80 km
spala 6,5 litrów na 100 km
więc 1,3 litrów na 20 km
a więc na 80 km spali 4 razy więcej czyli 1,3*4=5,2 litra
Jeden litr paliwa kosztuje 4,80 zł, czyli zapłaci 5,2 *4,80 zł=24,96 zł

24,96 zł
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-16T14:41:14+01:00
Samochód Jana zużywa 6,5 litrów na 100 km.
to na 1 kilometr zużywa 6,5 ; 100 = 0,065 litra.
Jan pojedzie 40 kilometrów, a więc 40*0,065= 2,6 litra
2,6 litra * 4,80 zł. = 12,48zł
Jan pojedzie jeszcze z powrotem wiec wynik trzeba pomnożyć x2 a więc 12,48zł * 2 = 24,96zł
Może jeszcze ktoś to sprawdzić ale wydaje mi się że tak to powinno wyglądać ;]
3 5 3