Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-03-24T19:26:52+01:00
2t - waga bananów
4/5 - sprzedaż z zyskiem 12% - 1,6t
1/5 - sprzedaż z zyskiem 5% - 0,4t
424zł - cały zysk
x - koszt bananów

4/5x*0,12+1/5x*0,05=424

wyciągam x przed nawias

x(0,096+0,01)=424

x=424/0,106

x=4000

Koszt bananów to 4000 zł
8 3 8
2009-03-24T19:34:32+01:00
Oznaczmy X - cena 1 kg bananow ktora zaplacil hurtownik


2 tony=2000kg

obliczamy ile kg sprzedal z zyskiem 12%
2000:5=400kg
4*400kg=1600kg

obliczamy ile sprzedal z zyskiem 5% (tyle ile zostalo)
2000 - 1600 = 400kg

Mamy teraz rownanie

12/100 (1600 * X) + 5/100 (400 *X) = 424

czyli 212*X = 424

z tego X = 2 tyle zaplacil hurtownik za 1 kg wiec za 2000 kg zaplacil 4000 zł

Odp. Za wszystkie banany zapłacił 4000 zł
6 3 6