Odpowiedzi

2009-11-16T19:16:51+01:00
Jeżeli chodzi o zadanie z ksiązkami i zeszytami to chyba prościej się nie da napisać moge jedynie krok po kroku opisać.

x- Przez X będzie zaznaczona cena jednej ksiązki
y- Przez Y będzie zaznaczona cena jednego zeszytu

Ktoś kupił 2 ksiązki więc 2x i 3 zeszyty więc 3y za co zapłacił 22,1 zł czyli
2x + 3y = 22,1 -

Książka jest 5 razy droższa od zeszytu więc cena 5 zeszytów jest równa cenie 1 książki.
x=5y

Otrzymujemy taki układ równań
2x+3y=22,1
x=5y

Teraz możemy za X w pierwszym równaniu podstawić to co wyszło w drugim (x=5y) czyli
2*5y + 3y = 22,1
Wymnażamy i dodajemy i wychodzi
13y = 22,1
Dzielimy obustronnie przez 13
y = 1,7
Mając cene jednego zeszytu możemy obliczyć cene ksiązki wiedząc że jest ona 5 razy droższa
x=1,7*5 = 8,5

Sprawdzamy czy wyjdzie tyle ile on zapłacił
8,5*2 + 1,7*3= 17+5,1=22,1 (więc się zgadza :) )

Cena ksiązki = 8,5 zł, a cena zeszytu = 1,7 zł
6 4 6
2009-11-16T19:37:29+01:00
5x-jedna książka
x-jeden zeszyt
5x+5x+x+x+x=22,1
13x=22,1
x=22,1:13=1,7-jeden zeszyt
x=1,7zł-jeden zeszyt
5x=8,5zł-jedna książka
Odpowiedz: Jedna książka kosztuje 8,50zł a jeden zeszyt kosztuje 1,70zł
2 3 2
2009-11-16T20:16:38+01:00
Cena ksiązki - 8,5 zł a cena zeszytu - 1,7 zł
1 1 1