×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Wybiorę jeden przykład dzieła lub budowli renesansu w Europie i napiszę dlaczego uważam że jest najistotniejszym przykładem sztuki odrodzenia.

PROSZĘ:P:P
2

Odpowiedzi

2009-11-16T20:39:53+00:00
Renesans czyli główny rozwój architektury i tu należy przedwszystkim wspomnieć o takich artystach jak Alberti, Rafael, Peruzzi, Sangallo Mł., Bramante. I tego ostatniego dzieło bede opisywać- dwukondygnacyjne Pallazo Caprini, znany pozniej nijako Dom Rafaela, zapoczątkowuje nowy typ fasad pałacu: w przyziemiu rustykowane filary i łuki, na pietrze bliźniacze półkolumny na postumentach, między nimi okna wysokie prawie na całą wysokość kondygnacji, z trójkątnymi naczółkami i balustradami, a jako ziweńczenie dorycki fryz i gzyms koronujący. Fasada ta z jej wyraźnym rytmem i zróżnicowaniem kondygnacji, odpowiada ambicjom rzymskiej społeczności i wysokich dostojików kurii, którzy nie potrzebują zamków rodowych lecz reprezentacyjnych willi i pałaców. Inne pałace powstałe w tamtym okresie to Willa Farnesia, Palazzo Rucelai,Palazzo Valmarana, Palazzo Venezia.
0 0 0
2009-11-16T20:41:07+00:00
Najsłynniejszy obraz Leonarda Mony Lizy znajduje się obecnie w muzeum Luwru w Paryżu. Według tradycji kobietą, uwiecznioną na przymglonym tle skał i strumienie, ma być Mona Liza Gherardini. Czas uczynił z tej podobizny coś więcej niż portret ; uczynił z niej symbol kobiecości. Dzieło to było bardzo drogie Leopardowi, który jednak, choć z żalem, sprzedał je królowi Francji – Franciszkowi I. Zaproszony przez niego udał się w roku 1517 do Francji, gdzie zmarł dwa lata później.
1 1 1
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci