×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Wyjaśnij,co zadecydowalo o zwyciestwie Greków w starciu z potezniejsza armia Perska (jakby co to przerabiamy teraz Sparte i Ateny)

3

Odpowiedzi

2009-11-16T20:12:30+00:00
Grecja wygrała z Persją dlatego że mieli przewagę liczebną. Po stronie Grecji walczy Sparta (Sparta była przecież najpotężniejszą armią. Do armii brali już 7 letnich chłopców, których szkolono na żołnierzy). Pierwszą bitwą która się odbyła jest bitwa pod Maratonem. Zwyciężają Grecy. Tu można powiedzieć, że Grecja miała poprostu szczęście. W tej bitwie ginie Dariusz I ( władca Persji) władzę przejmuje jego syn Kserkses, który jest młody i niedoświadczony. Państwa podbite przez Persów zaczynają się buntować młodemu władcy. Zajmuje się on najpierw swoimi państwami. W tym czasie Grecja ma czas na to aby się uzbrojić. Gdy w końcy Persje decyduje się zaatakować Greków po raz drugi grecy są już przygotowani. Ustawili swoje wojska w cisnym wąwozie (bitwa pod Termopilami). Przez to persja nie umie ustawić swoich wojsk. Na dodatek wąwóz otoczony jest przez spartan. Wszyscy giną, lecz persja się wstrzymuje i wraca do siebie. Persja atakuje Grecje po raz trzeci lecz tym razem z morza (bitwa pod Salaminą). Grecy zaciągają persów w pułapkę. Zajmują wszystkie zatoczki i wysepki, wciągają persów w wąskie cieśniny. Perska nie ma miejsca na swoje floty gdyż przesmyk koryński jest zaciasny. znowu wygrywa Grecja. ostatnią bitwą jest bitwa pod Platejami. I tu znowu wygrywa Grecja. Więc w zwycięstwie Greków nad Persją zadecydował spryt Greków.
0 0 0
2009-11-16T20:13:13+00:00
W bitwie pod Maratonem o zwycięstwie zdecydowało dobre ułożenie wojski tzn. Grecy zatoczyli łuk zamykając w środku Persów,

0 0 0
2009-11-16T20:18:15+00:00
- przewaga liczebna.
- po stronie Grecji walczy Sparta (najpotężniejsza armia)
- bunt Persów przeciw młodemu władcy (Grecja zyskuje czas aby się uzbroić)
- grecki szyk bojowy, zw. falangą okazał się skuteczniejszy od perskiego(pod Maratonem w 490 roku p.n.e.)
0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci