×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Wyj.pojęcia i zagadnienia:

a)Sprawdzanie stanu dysku(S.M.A.R.T., Scan Disc)
b)czyszczenie dysku
c)kopia bezpieczeństwa danych
d)instalowanie i usuwanie programów
3

Odpowiedzi

2009-11-17T16:42:22+00:00
A) Technologia S.M.A.R.T. umożliwia pobieranie informacji o dysku poprzez interfejsy systemu i urządzeń. Przykładowo można pobrać temperaturę, pojemność, prędkość obrotów itp.

b) Czyszczenie dysku - zależy o co chodzi :D Może to oznaczać całkowite wyczyszczenie danych z dysku (formatowanie).

c) Jest to skopiowanie danych z dysku twardego / nośników zewnętrznych na inną przestrzeń magazynującą w celu zachowania tych danych w razie utraty / uszkodzenia nośnika.

d) Instalowanie programów polega na uruchomieniu specjalnego programu (instalatora) w celu skopiowania programu na dysk twardy i odpowiedniego skonfigurowania systemu. Usuwanie programów jest odwrotnością tego procesu - polega na usuwaniu danych z dysku i odpowiedniej konfiguracji systemu, aby nie odwoływał się więcej do usuniętego programu.
2 1 2
2009-11-17T18:02:42+00:00
A) to odczytywanie informacji systemu S.M.A.R.T., który wykrywa jego błędy.
Scan Disc jest składnikiem systemów Windows, skanuje dysk w poszukiwaniu błędów
b) to usuwanie zbędnych danych z dysku, np. danych tymczasowych, plików thumbs.db
c) to kopia danych tworzona celem stworzenia możliwości odzyskania danych po awarii nośnika, np. dysku, pendrive'a, płyty
d) instalowanie to dodawanie programu do systemu. w systemach Windows odbywa się to zazwyczaj za pomocą wygodnych instalatorów, w Linuksie przy pomocy menedżera pakietów DEB lub RPM pobieranych automatycznie z tzw. repozytriów przy próbie instalacji programu.
usuwanie programu to proces odwrotny do instalacji, także odbywa się za pomocą kreatora w systemie Windows lub menedżera pakietów w systemie Linux.
2 3 2
2009-11-17T19:40:06+00:00
Do sprawdzenia stanu dysku służy proste narzędzie. Aby je uruchomić otwieramy Mój komputer a następnie klikamy prawym przyciskiem na interesujący nas dysk. Wybieramy z menu Właściwości po czym na zakładce Narzędzia w sekcji Sprawdzanie błędów wybieramy przycisk Sprawdź. W okienku, które się pokaże możemy wybrać szybkie sprawdzanie klikając przycisk Rozpocznij Wtedy jednak system sprawdzi tylko tablice alokacji plików i nie wykona skanowania powierzchni czyli nie wykryje błędnych sektorów. Jest to opcja pozwalająca wykryć błędne wpisy w tablicy alokacji. Jeżeli natomiast zaznaczymy obie opcje system bardzo dokładnie zbada dysk twardy. Jednak to sprawdzenie będzie wymagało restartu komputera oraz dużo czasu, ponieważ system musi zbadać każdy bajt z gigabajtów znajdujących się na "twardzielu"..


Czyszczenie dysku - zwalnianie miejsca w systemie operacyjnym

Kopia bezpieczeństwa (ang. Backup copy) lub po prostu Backup – w informatyce dane, które mają służyć do odtworzenia oryginalnych danych w przypadku ich utraty lub uszkodzenia. Proces wykonywania kopii bezpieczeństwa, w odniesieniu do kopii długotrwałych, jest nazywany archiwizacją.

Bezproblemowa instalacja i deinstalacja programów sprawiają, że w systemie panuje większy porządek i komputer działa stabilniej. Usuwając programy, nie tylko zwalniacie miejsce na twardym dysku, ale także zwiększacie wydajność komputera. Najczęściej do instalowania i usuwania programów służy aplikacja Instalator Windows, która pomaga również w rozwiązywaniu problemów z tymi procesami.
1 4 1
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci