×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Bardzo proszę o pomoc!

Mam przedstawić bohaterów dramatu Juliusza Słowackiego "Balladyna" i opisać ich wygląd i sposób odnoszenia się do innych w 1-2 zdaniach każdego bohatera.
Najlepiej na dzisiaj :)
1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-17T13:10:51+00:00
Osoby dramatu

* Balladyna – główna bohaterka; córka ubogiej wdowy; rozpieszczana i faworyzowana przez matkę; bezwzględnie dążąca do władzy; ukochana Grabca; żona Kirkora; kochanka Fon Kostryna, którego zabiła; wydała na siebie wyrok śmierci(została uśmiercona przez uderzenie piorunem); miała kruczoczarne włosy i jasną cerę,oraz czarne oczy.
* Alina – młodsza siostra Balladyny; szczera; uczciwa; skromna i kochająca rodzinę dziewczyna; zamordowana przez siostrę. W przeciwieństwie do siostry miała bardzo jasne włosy blond i niebieskie oczy.
* Wdowa – stara matka Balladyny i Aliny; wygnana z zamku; oślepiona przez piorun; ginie na torturach nie chcąc wyjawić imienia złej córki, gdyż wie że skazałaby w ten sposób Balladynę na śmierć.
* Kirkor – bogaty książę; szukający za radą pustelnika ubogiej; wiejskiej dziewczyny za żonę; starał się przywrócić gnieźnieński tron dla prawowitego władcy - Popiela III (pustelnika); ginie w walce z wojskiem Balladyny i Kostryna.
* Pustelnik – król Popiel III; zrzucony z tronu i wygnany z zamku przez swojego brata; który rozkazał zabić jego dzieci i sam objął władzę w Gnieźnie.
* Grabiec – syn zakrystiana, pijak, kochanek Balladyny i obiekt uczuć Goplany, jako płacząca wierzba świadek zbrodni na Alinie, jako dzwonkowy król gość na uczcie weselnej; we śnie zabity przez Balladynę.
* Filon – pasterz, typowy romantyczny bohater, beznadziejnie szukający miłości; odnajduje martwą Alinę i zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia.
* Fon Kostryn – rycerz Kirkora, który pod jego nieobecność ma się opiekować Balladyną, tymczasem staje się jej kochankiem, później ginie z jej ręki.
* Gralon – posłaniec od Kirkora, bez potrzeby zamordowany przez Balladynę i Kostryna.
* Kanclerz – pomagał Balladynie w osądzaniu zbrodniarzy.
* Wawel – dziejopis, prowadzi rozmowę z publicznością w epilogu; badacze literatury dopatrywali się w nim uosobienia Joachima Lelewela.
* Paź – mało ważna postać w utworze
* Lekarz – stwierdził zatrucie u Fon Kostryna

Osoby fantastyczne

* Goplana – rusałka, królowa jeziora Gopła, zakochała się w Grabcu, gdy uratowała mu życie wyciągając go z jeziora.
* Skierka – oddany i pracowity sługa Goplany, za sprawą jego czarów Kirkor zakochuje się jednocześnie w Alinie i Balladynie.
* Chochlik – leniwy, marudny i nieuczciwy sługa Goplany.
1 5 1
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci