1.co to jest mit?
2.trzy prace herkulesa To?
3. odpowiednicy greccy:zeusa,hery,hadesa,heliosa,demeter,hermesa?
4.kim byli :syzyf,prometeusz,orfeusz,nike,dionizos,demeter?
5.kto i kiedy napisał Iliade i Odyseje
6.kim był odyseusz .3 jego wyprawy w jakim miejscu?
7.wymien cechy dramatu antycznego?
8.co to jest:catharis i mimesis
9.style (jezyk)dramatów w kategorii komedii i tragedii.
10.o czym opowiada mit o korze i demeter
prosze pomóżcie

2

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-11-17T19:00:48+01:00
1.co to jest mit?
-opowieśc o bogach greckich i ich przygodach.
2.trzy prace herkulesa To?
-zabicie hydry
-posprzątanie stajni augiasza
-przyprowadzenie centaura
4.kim byli :syzyf,prometeusz,orfeusz,nike,dionizos,demeter?
-syzyf-plotkował o tym co mowili bogowie i za kare musiał toczyć głaz na góre, który ciągle mu spadał
-prometeusz miał zabić minotaura pół człowieka pół byka. ocaliła go nić Ariadny
-dionizos,demeter bogowie greccy
5.kto i kiedy napisał Iliade i Odyseje
-Homer
7.wymien cechy dramatu antycznego?
-zasada 3 jednosci(miejsca czasu wątku)
-istnienie churu
-zasada stosowności
-zasada decorum
-zasada jedności etyki
-bohaterzy z wyższych swer
-tytól utworu im gł bohatera
-na scenie max 3 osoby
-podział na dialogi i pieśni
9.style (jezyk)dramatów w kategorii komedii i tragedii
komedii:
-zabawny
-ludzie mówia jezykiem potocznym
tragedii
-podniosły

ja mam tyle...
1 5 1
2009-12-04T20:31:06+01:00
Mity były i będą zawsze. Jednak ich znaczenie zmieniło się. W starożytności, mity odgrywały ogromną rolę. Stanowiły one składnik kultury oraz pełniły funkcje poznawcze i światopoglądowe. Były niezwykle ważne gdyż wyjaśniały grekom i rzymianom wszystkie zjawiska, których oni nie mogli pojąć. Dziś mity nie mają tak dużego znaczenia jak w starożytności. W dzisiejszych czasach opowieści o bohaterach i bogach traktujemy jako ciekawostki czy opowieści przygodowe. Mity mają jednak charakter symboliczny i niosą uniwersalne treści. Są one inspiracją dla poetów, malarzy i pisarzy, którzy wykorzystują ich części lub całe do stworzenia swojego dzieła. Także dziennikarze często używają porównania życia codziennego z mitami. A my sami stwarzamy nowe mity najczęściej o innych. Jednym z najbardziej znanych mitów XX wieku był mit nadczłowieka, czyli wyższości rasy aryjskiej. Mit ten rozpowszechnił Adolf Hitler w swojej książce pt. „Mein kampf”. Przez ten mit zginęło bardzo wielu niewinnych ludzi, co udowadnia mi, że mity nadal są bardzo ważne. Tutaj autor tworzy mit, w który wielu ludzi później wierzy.

Dziennikarze także potrafią stworzyć mity, jeśli do tego dojdzie ludzka wyobraźnia to bardzo często tworzy się kłamstwo. Sama przekonałam się, że takim opowieścią nie można wierzyć. Gdy jechałam na kolonie polonijne obawiałam się bardzo, ponieważ mieli tam być ludzie z Kazachstanu. Obawiałam się tych ludzi bardzo. Jednak okazali się o wiele sympatyczniejsi o wiele lepiej wychowani i czasem lepiej mówiący po polsku niż wielu z moich rówieśników. Ludzie ci, jako że byli potomkami uchodźców polskich do Kazachstanu bardzo kochali Polskę. Historię naszego kraju znali bardzo dobrze i chcieliby tu mieszkać. Byli to mili ludzie i dzięki nim stwierdziłam, że nie warto wierzyć w mity o innych narodach póki sami się nie przekonamy czy tak naprawdę jest.

Wielu poetów i pisarzy odnosi się do jednego mitu w różny sposób. Pozwalają nam oni spojrzeć na mit z innej, własnej strony. W szkole nauczymy się jak powinniśmy rozumieć mity jednak by wynieść coś z tego dla siebie powinniśmy patrzeć na to z własnej strony. Omówię stosunek kilku poetów i mój własny do mitu o Dedalu i Ikarze. Tadeusz Różewicz w wierszu „Prawa i obowiązki” Przedstawia konflikt uczuć przeciwko rozwadze. Bo czy można komuś kazać rzucić to, co roi i patrzeć jak i Ikar spada? Przecież każdy ma swoje prawa i obowiązki, a patrząc na Ikara i tak nic nie zmieni, jest tak jak miało być. Ikar spadł, i nikt mu już nie pomorze. Ernest Bryll mówi z drwiną „Wciąż o Ikarach głoszą – choć doleciał Dedal”. Drwi on z ideologii niepopartych sukcesem.O miTACH