Oceń K.Wielkiego z punktu widzenia współczesnego człowieka (5-6 zdan) Dodaj zdaniaa w ktorym sie znajdują takie słowa np. nietolerancyjny( kazal innym wyznawac religie, nie pozwalal wybierac sobie religii ) , okrutny, megaloman, brak szacunku )

pliss o szybką odpowiedz ! ;**

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-18T07:36:11+01:00
Argumenty "za":
-Kazimierz pomimo oskarżeń o tchórzostwo prowadził politykę pokojową.
-Stawiał sobie realne cele, np. zrezygnował ze Śląska, którego i tak nie mógłby wyrwać z rąk potężnych królów czeskich, zdobył za to Ruś Halicką.
-Pozyskał sojuszników (Andegawenów, władców Węgier) i nie dopuścił do aliansu potężnych wrogów (Krzyżaków i Luksemburgów).
-Zawarł pokój z Krzyżakami (1343r., Kalisz), co dało Polsce czas na wzmocnienie sił i przygotowało przyszłe zwycięstwo pod Grunwaldem.
-Troszczył się o wszystkie grupy społeczne (monarchia stanowa).
-Uporządkował prawodawstwo, założył uniwersytet w Krakowie.
-Dbał o rozwój gospodarczy, budowę miast i zamków, o kopalnie metali i soli.

Argumenty "przeciw":
-Rozwój gospodarczy był wynikiem rozkwitu średniowiecznej Europy. Zależał od aktywności i przrdsiębiorczości samego społeczeństwa, nie zaś od poczynań króla.
-Kazimierz zaakceptował trwałą utratę Śląska i większości Pomorza.
-Polskę szczęślwie ominęła wielka zaraza (tzw. "czarna śmierć" z 1348r.), która wyniszczyła zachodnią Europę; wzmocniło to gospodarczą i demograficzną pozycję Polski bez zasługi ani polskiego społeczeństwa, ani polskiego króla.
-Był człowiekiem brutalnym wobec najbliższego otoczenia: powodował skandale, źle traktował swe żony, miał wiele kochanek, a księdza, który zwrócił mu uwagę na niewłaściwe postępowanie, kazał zamordować (kapelan Baryczka).
-Sprowadzał obcych (szczególnie Niemców i Żydów), dawał im liczne przywileje; w dłuższej perspektywie utrudniło to rozwój polskiego mieszczaństwa.