×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Proszę o udzielenie odpowiedzi! Pewnie są banalne, ale ja nigdy nie byłam dobra z fizyki ;D

1.Mama Piotra przygotowywuje uroczysty obiad. Niestety goście się spóźniają, a ziemniaki właśnie się ugotowały. Nie namyślajać się długo mama zawija garnek z ziemniakami (po wcześniejszym odcedzeniu z wody) w ręcznik i umieszcza pod grubym kocem. W jakim celu?


2.Zapewne zauważyłeś, że ogrodnicy wczesną wiosną okrywają warstwą papieru rosnące na wolnym powietrzu kwiaty. W jakim celu?

3. Dlaczego naziemna rura sieci ciepłowniczej (doprowadzającej gorącą wodę z ciepłowni do domów) jest co pewien odcinek wygięta w kształcie litery U ?

4. Precyzyjne przyrządy pomiarowe (np.linijki) powinny być używane w ściśle określonej temperaturze otoczenia. Dlaczego ?
3

Odpowiedzi

2009-11-18T17:34:29+00:00
1. Ponieważ ciepło zostaje utrzymane. Ręcznik jest izolatorem, który wolniej przepuszcza temperaturę.
2. To samo papier. Kwiaty lubią ciepło xD.
4. Linijka wykonana jest z plastiku, który topi się pod wpływem gorącej temperatury.
0 0 0
2009-11-18T17:36:17+00:00
1. mama Piotra zrobiła tak, aby utrzymać ziemniaki ciepłe przed podaniem ich gościom.
2.w celu utworzenia izolacji przed chłodem dzięki powietrzu "uwięzionemu" między papierem a rośliną lub warstwami papieru.
3.Żeby rozładować naprężenia związane z rozszerzalnością cieplną rur.
4.Gdyż na skutek rozszerzalności temperaturowej mogą sięz mienić wymiary linijki, a co za tym idzie odległość od kresek na jej skali (podziałce)
1 5 1
2009-11-18T17:37:10+00:00
1.owijając garnek ręcznikiem tworzy pewnego rodzaju osłaonę ,ręcznik ma w tej sytuacj spełnić role izolatora, aby ziemniaki nie oddawały do otoczenia ciepła
2.robią to po to aby ochronić przed przymrozkami wczesnowiosennymi kwiaty , warstwa powietrza które zostało pod papierem jest izolatorem
3.ponieważ rury w wyniku rozszerzalnosci cieplnej ulegają zwiekszeniu objetości ,gdyby rura była prosta zwiększyła by swą objetośc zbyt bardzo , materiał zacząłby się robić nieszczelny i rura by pękła , zgiecia powodją że konstrukcja ryry jest stabijniejsza i trudniej się rozszerza
4 ponieważ rózne materiały wraz z podwyzszeniem temperatury zwiekszają swoja objetosć i tym taki przyzady jak linijka nie moga spełniąc swego zadania poprawnie
1 5 1
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci