Zad.1
Chleb w opakowaniu kosztuje 1,20zł,chleb jest o 1zł droższy od opakowania.Ile kosztuje chleb, a ile opakowanie?
Zad.2
W kasie muzeum sprzedano 2 normalne i 3 ulgowe bilety wstępu za kwotę 18zł.Jaka była cena biletu ulgowego, jeśli był on 3 razy tańszy od normalnego?
Pomóżcie

2

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-03-25T16:03:14+01:00
Zad.1
1,20-cena chleba w opakowaniu [zł]
x-cena opakowania 0,10zł
x+1-cena chleba 0,10+1=1,10zł
x+x+1=1,20 0,10+1,10=1,20zł
2x+1=1,20/-1
2x=0,20/:2
x=0,10


Zad.2
x-bilet ulgowy [zł] 2
3x-bilet normalny 3*2=6
18-cena wszystkich biletów
3x+2(3x)-cena wszystkich biletów 3*2+2*6=6+12=18
3x+2(3x)=18
3x+6x=18
9x=18/:9
x=2

4 5 4
2009-03-25T16:08:26+01:00
Zad1
x-cena chleba
y-cena opakowania

x+y=120groszy
x=y+100gr
-------------------------
y+100+y=120
2y=120-100
2y=20
y=20/2=10gr

odp.chleb kosztuje 1,10zł opakowanie 10gr

zad2
n-cena normalnego
u-cena ulgowego

2*n+3*u=18zł
n=u*3
-----------------------
2*(u*3)+3*u=18
6u+3u=18
9u=18
u=18/9=2
n=6
ulgowy kosztuje 2zł
normalny kosztuje 6zł

1 5 1