Odpowiedzi

2009-11-19T12:39:05+01:00
W Jugosławii po śmierci Tity (4 maja 1980) zaczęły narastać problemy etniczno-religijne. A narody będące w składzie tego wielkiego państwa zaczęły po kolei ogłaszać swoją niepodległść i zaczęły się tworzyc nowe państwa.
Część państw zachodnich uznało nowe państwa po byłej Federacji.
Natomiast same nowo powstałe państwa zachowały się różnie, część pogodziła się z nowym porządkiem geograficznym, a część nadal wysuwało roszczenia wobec swych sąsiedów. W ten sposób zaczęła sie wojna, której efektem było tysiace ofiar, liczne zbrodnie i nagminne łamanie praw człowieka. Najbardziej waleczna była Serbia.
Gdy w 1992 r Bośnia i Chercegowina opowiedziały się w referendum za odłączeniem od Federacji i ogłosiły niepodległość rozpoczęła się kolejna krwawa wojna poniewaz Serbowie zaczeli swój bojkot. Wybuchały walki, a państwa zachodnie poparły Bośnię i Chercegowinę.
Słynne elementy tej wojny trwającej w latach 1992-1995 było:
- tzw. "Aleja Snajperów"
- zdjęcia z domniemanych serbskich obozów w Bośni
- wsparcie ze strony ONZ i NATO
W dniu 1 stycznia 1995 r wprowadzono rozejm, ale mimi to walki nadal trwały.
NATO cały czas wspierało BiCh. Państwa uczestniczące w tej wojnie (Serbia, BiCh) prowadziły przez cały czas względem siebie politykę "czystek etnicznych"
Od 1995 r sytuacja w BiCh normalizuje się, a państwo to dostało z zagranicy ok. 5 mld dalarów pomocy ze względu na kiepską sytuacje gospodarczo-społeczną.Masakra w Rwandzie na Tutsi trwała od kwietnia do lipca 1994 r przez 100 dni.
W tak bardzo krótkim czasie ekstremiści Hutu (Impuzamugambi i Interahamwe) dokonali licznego ludobójstwa szacowanego do nawet pod 1 mln ludzi. Polegałao to na łapaniu i mordowaniu każdego napotkanego Tutsi.
Przyczyna tej zbrodni tkwi jescze w XV w gdy Rwanda była kolonią Niemiec. Państwo te nie kolonizowało tego terenu, a wyznaczyło jako zarzadzającym bogaty lud Tutsi. Podział na bogatych Tutsi i biednych Hutu, zaostrzał konflikt gdy Hutu musieli płacić daniny za ziemię i byli odsunięci od władzy.
Następnie po I wojnie światowej Rwanda stała się własnością Belgii, która kontynuowała politykę Niemiec i w ten sposób konflikt miedzy Hutu i Tutsi pogłębiał się. Niezadowoleni z sytuacji Hutu zaczeli tworzyć bojówki.
Niestety zbrodnia ta okazała się największą porażką ONZ, która ogłosiła bezstronność w tym konflikcie. Tak samo Rosja, Francja, Belgia i Chiny odcieły się od tego konfliktu określając go jako "wewnętrzny".
Dopiero pod koniec kwietnia ONZ zgodziło sie na pomoc w rozładowaniu konfliku
gdy już było 0,5 mln ofiar. W 2000 r wybrano Paula Kagame na prezydenta.
A w 2008 r powołano Międzynarodowy Trybunał Karny dla Rwandy , który skazał pułkownika Theoneste Bagosora, majora Aloysego Ntabakuze i pułkownika Anatolego Nsengiyumva.
2 1 2