Matma, help me!
Za 2 grapefruity i 6 owoców kiwi zapłacono 4 zł 50 gr.
Cena jednego grapefruita była 1,5 razy wyższa od ceny kiwi.
Ile kosztował 1 grapefruit a ile 1 owoc kiwi?
Zróbcie mi te zadanie ale nie piszcie wyniki!!
Tylko wszystkie obliczenia do tego zadania.
I bez danych bo już wypisałam.
Z góry dzięki :)

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-18T19:39:25+01:00
Grejfrut-1,5x
kiwi-x
6x+3x=4,50zł
9x=4,50zł
x=4,50zł/9
x=0,50zł
kiwi-0,50zł
grejfrut-0,75zł
1 5 1
2009-11-18T19:43:06+01:00
X grapefruity
y kiwi

2x+6y=4,50
x=1,5y

2(1,5y)+6y=4,50
3y+6y=4,50
9y=4,50/:9
y=0,50

x=1,5 razy0,5=0,75

x=0,75
y=0,50
Greifrut kosztował 0,75 a kiwi0,50.

spr.2razy0,75+6razy0,50=1,50+3,00=4,50
1 5 1
2009-11-18T19:43:24+01:00
2 grejpfruty + 6 kiwi = 4,5zł
x- cena kiwi
1,5x - cena grejpfruta

6x + 2*1,5x = 4,5
6x+3x=4,5
9x = 4,5 /:9
x = 0,5

1,5*0,5=0,75
Odp: Cena kiwi wynosi 0,5zł a grejpfruta 0,75zł.

1 5 1