Na obrazku jest dziadek z wnuczkiem , którzy grają w szachy. Muszę opowiedzieć ten obrazek po angielsku. Mogę zmyślać wszystko. ( np. ze oni byli na spacerze i nagle zachciało im sie grac w szachy, poszli do domu itp..) po prostu mam wymyślić krótką historię tego obrazka...proszę o pomoc i z góry dziękuję. :)

3

Odpowiedzi

2009-11-19T07:41:00+01:00
Po angielsku:
One time my grandfather went by the name of Felix with his granddaughter for a walk. When they reached the forest they wanted to play chess. So they returned to the house. Going back encountered many funny situations such as the neighbor hanging laundry, and suddenly the string with the clothes fell on her and she is frightened. When you come to the house that my grandfather made them hot tea, and the grandson of the Mateuszek went to the Shah. Played, played and played and finally came to his grandmother's neighbor Mateuszka game and broke them, as Joanna was not at home. Neighbor suggested that look like play. They are zgodzili.Okazało that granddaughters despite the fact that he could not play with Felek won. The neighbor laughed at him and left. The End.
Po polsku:
Pewnego razu dziadek o imieniu Felek poszedł ze swoim wnuczkiem na spacer. Gdy doszli do lasu mieli ochotę zagrać w szachy. Więc wrócili się do domu. Idąc spowrotem napotykali wiele śmiesznych sytuacji np. jak sąsiadka wieszała pranie, a nagle sznurek z tymi ubraniami spadł na nią i ona się przestraszyła. Gdy już doszli do domu to dziadek zrobił im ciepłą herbatkę, a wnuczek o imieniu Mateuszek poszedł po szach. Grali, grali i grali, aż w końcu przyszła sąsiadka do babci Mateuszka i przerwała im grę, gdyż Joasi nie było w domu. Sąsiadka zaproponowała, że popatrzy jak grają. Oni się zgodzili.Okazało się, że wnuczek mimo, iż nie umiał grać wygrał z Felkiem . Sąsiadka się z niego zaśmiała i wyszła. Koniec.
Mam nadzieję,że będzie dobrze tylko mam obawe czy dobrze przetłumaczyłam.
1 5 1
2009-11-19T12:10:43+01:00
Grandfather and his Grandson go to the chees club look
as chess matches are played. Grandfather decide make surprise to Grandson they have played chess match. Grandfather give win to Grandson, it was imitated afternoon
1 5 1
2009-11-19T12:22:44+01:00
In the pictrue i can see a grandfatcher and boy playing football. Boy
It is dressed to sports apparel .weather is beautiful