×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-11-18T19:35:53+00:00
Łodyga ma charakterystyczną budowę. Centrum zajmuje wielki kanał powietrzny wystepuja też duże przestwory międzykomorowe. Łodyga ma budowę członowaną. W węzłach oddzielonych długimi międzywęźlami , wyrastają okólki łuskowatych liści zrośniętych w pochewkę. Liście można podzielić na zarodnionośne (sporofile) i liście płonne. Liście zarodnionośne mają postać tarczek u spodu których wyrastają zarodnie. Sporofile są zebrane w kłos zarodnionośny zwany sporofilostanem lub strobil.
WIDŁAKI: np widliczka (Selaginella)
sporofit jest niewielką (do 10cm) ulistnioną roślina. Ma Łodyga ma postać płożącej się i dychotomicznie rozgałęzionej łodygi. Liście zarodnionośne tworzą kłos na szczycie łodygi. W dolnej częsci kłosa znajdują sięmakro i mikrosporangia.
PAPROCIE
Łodyga u paproci może być prosto wzniesiona lub mieć postać kłacza. Kłącze jest schowane w ziemi i na całej długości wyrastają z niego drobne korzenie. Krótki odcinek wystaje nad ziemię. Cechą charakterystyczną paproci są duże, często pierzaste lub wielokrotnie pierzaste liście, które w młodym sporoficie są zwinięte na kształt parasola. U niektórych gatunków sporofile róznią się od trofofili. Sporofile na spodniej stronie zawierają kupki zarodni okryte zawijką i otoczone pierścieniowym mechanizmem otwierającym. W wyniku utraty wody pierścień wygina się w stronę przeciwną niż w położeniu pierwotnym i rozrywa zarodnię.


Prosze o uznanie tej odpowiedzi za najlepszą... Dzieki..
4 4 4
2009-11-18T20:24:50+00:00
BUdowa TOrfowca
W liściach torfowców znajdują sie dwa rodzaje komórek. Drobne , żywe,zielone przeprowadzają fotosyntezę a duze i martwe gromadza w swym wnetrzu wodę
4 4 4
2009-11-18T20:43:56+00:00
Liczne drobne listki zbudowane się z lezących na przemian dwóch rodzajów komórek - żywych( zdolnych do fotosyntezy ) i martwych (magazynujących wodę)
3 4 3
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci